BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hároméves megállapodásra készül a kormány

A gyógyszercégek szerint segítheti a gazdálkodásukat az a három évre szóló megállapodás, amelyet még az idén megkötnének a kormánnyal. Jövőre az 500 forintnál olcsóbb medicinák árát 50 forinttal, a többit az infláció 70 százalékával emelnék. A szerződés azért is fontos, mert 1998 januárjától nem fogadott be új gyógyszert az OEP.

A kiszámítható piac érdekében minden gyógyszervállalkozás támogatja, hogy hosszabb távú együttműködési szerződést írjon alá a kormánnyal -- állítja Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Buzás László, a Magyarországi Gyógyszergyártók Szövetségének igazgatója szerint ez segíti az előrelátást, és fontos a cégek tervezése szempontjából.
A kormány három évre szóló egyedi megállapodásokat kíván kötni a gyártókkal és forgalmazókkal -- tájékoztatta a Világgazdaságot Frajna Imre. A társadalombiztosítási (tb-) alapokat felügyelő államtitkártól azt is megtudtuk, hogy jövőre az 500 forintnál olcsóbb orvosságok dobozonkénti árát 50 forinttal növelhetnék a cégek, a többi patikaszer pedig évente maximum az infláció 70 százalékával kerülne többe. A tb által nem támogatott gyógyszereknél évente kérhetnék a cégek az 50 és 70 százalékos támogatási listára kerülést akkor, ha készítményüket a piacon lévőknél 20 százalékkal nem drágábban kínálnák. (VG, 2000. november 21.)
Székely Krisztina felhívta a figyelmet: tagvállalataik csak megfelelő jogi feltételeket és szankciókat is tartalmazó szerződésre vállalkoznak. Tisztázni kívánják azt is, hogy a kormány nevében ki írja alá a cégekkel a megállapodást. Az is fontos, hogy határidőkkel meghatározott mechanizmust tartalmazzon a szerződés az új hatóanyagok és az új gyógyszerformák tb-listára kerülésére. Igényük, hogy az említett 20 százalékos árlimit alatt kínált gyógyszereket automatikusan, a kérelmezést követő 180 napon belül fogadja be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). S azokról a készítményekről, emelyek nem sorolhatók a 20 százalékos korlátozású gyógyszerkörbe, az orvosi szakma által meghatározott terápiás protokoll alapján egyedi szerződésben döntsenek. Ennyit vállalnia kellene a kormánynak, ha elismeri a gyógyszerkutatás fontosságát, mondta.
A magyarországi gyártók elfogadják, hogy az infláció 70 százalékáig emelhető az ár, de fontosnak tartják, hogy az év végén a tényleges infláció mértékével korrigálják azt. Buzás László azt is elmondta: elfogadható számukra az is, hogy jövőre az 500 forint alatti szerek ára maximum 50 forinttal dráguljon. Remélik, az elkészült megállapodástervezetbe bekerülnek észrevételeik, hiszen érdekük, hogy januártól kiszámítható legyen a tervezés és a gazdálkodás.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.