BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Milliárdok francia forrásból

A francia Bouygues óriásberuházó még az idén megkezdi a magyar állammal közösen létesítendő új budapesti sportcsarnok építését. Az arénát 2002. augusztus 31-ig kell átadni, az építkezés és az üzemeltetés költsége 65 milliárd forint. Ennek csaknem a felét az állam fizeti. A francia vállalat folytatja a Kerepesi Park nevű másik nagy projektjét is, amelyben újjáépíti az Ügetőt, és a közelében hatalmas bevásárló- és szabadidőközpontot hoz létre.

Az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) tegnap bejelentette: az infrastrukturális és kommunikációs beruházásairól ismert francia Bouygues nyerte a leégett Budapest Sportcsarnok helyén felépítendő központra kiírt pályázatot.
Járai Zsigmond pénzügyminiszter a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a rekonstrukció alatt egyetlen fillér sem terheli a központi költségvetést, az átadás után 12 év alatt teljesíti kötelezettségeit az állam.
Fürjes Balázs, az újjáépítés miniszteri biztosa ismertette azokat a fő szempontokat, amelyek alapján elbírálták a pályázatokat, s amelyek alapján a Bouygues tette a kedvezőbb ajánlatot az eredetileg öt pályázó közül. A konzorcium a BS átadása után 20 évig rendelkezik az üzemeltetési joggal, a működtetés az Horode cég feladata lesz.
Az állam minden évben húsz eseménynappal ingyen rendelkezik majd, amelyeket pályázaton kíván majd értékesíteni. Ha ennél többre lenne szüksége, azt meg kell vásárolnia.
A Bouygues garanciát vállalt arra, hogy magyar alvállalkozókat, beszállítókat, magyar anyagokat és eszközöket használ. Ettől csak akkor térhet el, ha ez bizonyítottan drágítja vagy késlelteti az átadást. Az állam folyamatosan ellenőrzi a munkát.
A francia társaság tavaly ősszel a lóversenypálya helyére tervezett, 120 millió dolláros bevásárló- és szabadidőközpont (Kerepesi Park) tervével is előállt a Cannes-ban megrendezett nemzetközi ingatlanfórumon. A megaközpont finanszírozója a Central European Real Estates Fund (CEREF). Az építkezést azonban telekvita hátráltatja.
A tervek szerint 80 ezer négyzetméteres, többszintes épületegyüttest hoznak létre, nettó 66 ezer négyzetméter hasznosítható területtel. Később egy 200-250 szobás szállodát, irodaházakat és egyéb szolgáltatóegységeket magában foglaló résszel is kiegészítik a parkot.
Az 1952-ben alapított francia Bouygues óriásberuházó már 1993-ban is felhívta magára a figyelmet azzal, hogy az akkor tervezett új MTV-székház fővállalkozójaként átvállalta volna a projekthez hiányzó 6-8 milliárd forint egy részét. Leányvállalata, a Bouygues Hungaria Fővállalkozási Kft. az évtized közepén másokkal részt vett az M5-ös autópálya építésében, akkor bő tízmillió dolláros összeggel. Egy svájci társasággal közösen 23 százalék erejéig tulajdonosa a stratégiai olaj- és olajtermék-tartalék készletezését is végző Byasod Kft.-nek. Ez a cég vélhetően közreműködött abban a projektben, amelyben két új, 480 ezer köbméteres kőolajtárolót építettek tízmilliárd forintért.
Az anyavállalatot a kilencvenes évek második felében az állami megrendelések fejében állítólagosan adott nagy kenőpénzek miatt beidézte az illetékes francia vizsgálóbíró. Később az állami TF 1 televízióval kapcsolatban is korrupcióval vádolták.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.