A pénteken bejelentett megállapodás szerint a Carlsberg A/S -- átszámítva mintegy 490 millió dollárért -- átveszi a Feldschlösschen Hürlimann Holding (FHH) AG italdivíziójának és ezzel együtt az utolsó független svájci sörgyártónak az ellenőrzését. A négy serfőzdén kívül dán tulajdonba kerül a cég ásványvíz- és üdítőital-gyártása, valamint a borértékesítési üzletága, a balgachi Emil Nüsch pincészet kivételével. Az ingatlanüzletágát megtartó svájci társaság részben adóssága törlesztésére fordítja a pénzt, míg a dánok először 2003-tól várnak többleteredményt a befektetés révén.
A Feldschlösschen, Hürlimann és Cardinal márkák révén a helyi piac mintegy 45 százalékát uraló, évi 2,4 millió hektolitert sört főző svájci cég kényszerhelyzetbe került, hiszen az utóbbi időben egyre inkább lemaradt a benyomuló nagy európai konszernekkel vívott küzdelemben. A prémium kategóriájú sörök piaci előretörése is kedvezőtlen volt számára, hiszen egyetlen keresett nemzetközi márkája sincs -- jelentette a Reuters. Mindez már a 2600 fős cég romló jövedelmezőségében is megmutatkozik: az első fél évben ötmillió frankos veszteséget halmozott fel, így az egész évi nettó eredménye is várhatóan elmarad a tavalyi 50 milliótól.
Az utóbbi időben több expanziós kudarcot is átélt Carlsberg viszont ezzel komoly győzelmet aratott a Nyugat-Európa közepén fekvő alpesi ország exkluzív piacáért folytatott versenyben. Egyik nagy ellenlábasa, a szintén a kérők közé sorolt holland Heineken-csoport ugyanis eddig csak mintegy 20 százalékos piaci hányadra tett szert a Calanda-Haldengut sörcsoport megszerése révén. (Ám ez is épp elég lett volna ahhoz, hogy esetleges sikerével monopolhelyzetbe kerüljön, és ezzel kitegye magát a versenyhatósági vétónak.) A harmadik legnagyobb svájci serfőzde, az FHH-ban 5 százalékkal részesedő Eichhof is lehetséges vevőnek számított, de számára végül is túl nagy falatnak bizonyult az átvétel. A belga Interbrew- és a dél-afrikai SAB- csoportot is emlegették a vevőjelöltek sorában.
A Carlsbergnek ez az idei második jelentős "dobása". A norvég Orkla társasággal az első fél évben kötött megállapodása révén Oroszország legnagyobb sörgyártójává vált, és az ukrán piacon is dobogós helyre nyomult -- jelentette a Bloomberg. Ugyanakkor sikertelenül próbálkozott a brit Bass és Whitbread, valamint a francia Danone társaságok sörüzletágainak átvételével. Az előbbi kettő esetében a belga Interbrew, az utóbbinál a brit Scottish & Newcastle előzte meg.
Folytatódik a söripari koncentráció A dán Carlsberg söripari csoport 870 millió svájci frankért megvásárolja a svájci Feldschlösschen Hürlimann italüzletágát. A megállapodás gyógyír a nemrég több nagy bekebelezési lehetőségről is lemaradt csoportnak, amely minden igyekezetével a sörvilágpiaci éllovasok sorában kíván maradni. VG-ÖSSZEÁLLÍTÁS-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.