BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb cégfúziós rekordév

Az előrejelzések szerint a fúziók az idén is rekordot dönthetnek Európában és a tengerentúlon egyaránt. E mögött persze néhány óriás egyesülése áll: az AOL és a Time Warner, a WorldCom és a Sprint vagy a Bell Atlantic és a GTE összefonódása. A nyár derekára megfordult tendecia nyomán az európai cégek amerikai felvásárlásai most már nagyobb ütemben nőnek, mint a tengerentúliak itteni ügyletei.

Az USA-ban az év eddig eltelt időszakában 1,64 billió dollárt ért el a vállalati egyesülések és felvásárlások értéke -- rácáfolván azokra a feltevésekre, hogy a nagy részvénypiaci kilengések miatt lassulni fog az összefonódások üteme. Sőt, a Thomson Financial Securities Data adatai szerint az év akár újabb rekordot is hozhat. Hiszen ha az esztendő hátralevő részében már nem lesz egyetlenegy fúzió sem -- márpedig ez nem nagyon valószínű --, akkor is megdöntötték a korábbi, 1998. évi rekordot, amikor 1,63 billió dollárra rúgott a vállalatfelvásárlások értéke (tavaly 1,57 billióra).



Ez az óriási összeg azonban "csak" néhány megaüzletnek köszönhető, mint például az AOL és a Time Warner, a WorldCom és a Sprint vagy a Bell Atlantic és a GTE összefonódása. Ide sorolható a Chevron legutóbbi 34 milliárdos ajánlata a Texacónak, vagy a General Electric 46 milliárdos ajánlata a Honeywell Internationalnek is.



Az ügyletek száma ugyanis nem tartott lépést a rekordértékkel: az év eddig eltelt időszakában 9173 egyesülést hoztak tető alá az egy évvel korábbi 11 145-öt és az 1998. évi 12 473-at követően.



Európa is változatlanul fúziós lázban ég, hiszen az óvilági vállalatoknak is egyre inkább globális méretekben kell gondolkodniuk. Egyre nagyobbakká, egyre tőkeerősebbé kell válniuk, hogy felvehessék a versenyt tengerentúli társaikkal. Ráadásul erős a dollár s gyenge az euró, ami -- bár remélhetőleg nem lesz tartós jelenség -- szintén az uniós keretekből való kilépésre ösztökéli az európai vállalatokat.



A fúziók élénkülésében azonban olyan külső tényezők is szerepet játszanak, mint az európai gazdaság megerősödése, a jelenleg ugyan gyengélkedő, de mégiscsak egységes európai pénz bevezetése, vagy a befektetők növekvő érdeklődése a részvények iránt. Ehhez járul még az alacsony kamatszint, a vállalatok tőkeerejének növekedése, illetve az európai részvénypiac egységesülése. Mindezeket figyelembe véve nem csoda, hogy 1999-ben az előző évi több mint kétszeresére, 1,65 milliárd dollárra nőttek az M&A- (egyesülési és felvásárlási) ügyletek Európában, miközben már 1998-ban is 40 százalékos volt a bővülés. Ez komoly változás ahhoz képest, hogy 1994-ben még csak 5,7 százalékkal, 163 millió dollárra növekedtek az ilyen tranzakciók. Az idén folytatódik ez a tendencia, hiszen az eddig eltelt időszakban nagyjából ugyanannyi M&A-ügylet köttetett, mint egy évvel korábban. Mindamellett a szakértők rámutatnak: a gazdasági növekedés lassulása, illetve egy-egy tranzakció meghiúsulása fékezheti a lendületet. Ettől azonban egyelőre nincs miért félni, mert a gazdasági konjunktúra és a pezsgő részvénypiac táplálja a fúziókat.



Sőt a Financial Times szerint fordulat állt be az amerikai és európai vállalatfelvásárlások fő irányában: július végére 113 milliárd dollárra nőtt az európai cégek amerikai felvásárlásának idei összértéke, közel kétszeresére annak az 57 milliárdnak, amit Európában költöttek hasonló célra az amerikai csoportok. Ha az év eddigi részében tapasztalt fúziós ütem folytatódik, az európaiak kiadásai az év végére túlléphetik azt a 211 milliárd dollárt, amelyet tavaly fordítottak amerikai társaságok bekebelezésére.



A világ egészét tekintve azonban a vállalatfelvásárlások egyelőre elmaradnak az 1999. évi 3,35 billió dolláros rekordtól, jelenleg ugyanis még "csak" 3,05 billiónál tartanak.


Növekedés és erősödés -- kis költséggel Az előrejelzések szerint a fúziók az idén is rekordot dönthetnek Európában és a tengerentúlon egyaránt. E mögött persze néhány óriás egyesülése áll: az AOL és a Time Warner, a WorldCom és a Sprint vagy a Bell Atlantic és a GTE összefonódása. A nyár derekára megfordult tendecia nyomán az európai cégek amerikai felvásárlásai most már nagyobb ütemben nőnek, mint a tengerentúliak itteni ügyletei. K. K.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.