BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csődvédelmet kér az eToys

Tetemes adósságaira hivatkozva bezárja internetes játékboltját az eToys, és csődvédelmet kér. Az 1998-ban nagy ambíciókkal indult társaság túl sokat költött fejlesztésre, miközben nem váltak be a forgalom bővüléséhez fűzött reményei. Magyarországon egyelőre még gyerekcipőben jár az on-line játékértékesítés.

Az internetes játékkereskedelemben úttörőnek számító eToys már az idén januárban jelezte, hogy annyi az adóssága, hogy tartalékai csak márciusig elegendőek -- számol be a Reuters. Akkor azonban még abban reménykedtek, hogy sikerül a társaságra vevőt találni, s a vételárból ki tudják fizetni a hitelezőket. Ez a reményük azonban gyorsan szertefoszlott, mert nem jelentkezett senki a cégért, jóllehet a társaság értéke gyakorlatilag a nullával egyenlő, mert részvényeit "fillérekért" adták, mielőtt felfüggesztették a kereskedését. A társaság fénykorában, 1999-ben az eToys részvényei 80 dollárt értek.
Az eToys nagy reményekkel indult 1998-ban, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy meghonosítja Amerikában az on-line játékértékesítést. Első lépcsőben 50 millió dollár magántőkéhez jutott a Palo Alto kaliforniai székhelyű vállalat, majd további 166 millióhoz újabb részvénykibocsátás révén. Nagyjából egy évvel ezelőtt még minden a legnagyobb rendben volt, karácsony táján özönlöttek a megrendelések, olyannyira, hogy nem is tudtak mindegyiknek időben eleget tenni.
Úgy tűnt, hogy az eToys lesz a befutó az on-line játékértékesítésben, megelőzvén versenytársait, például a Toys-R-Us-t. Az első karácsony jó eredményein felbuzdulván az eToys komoly pénzeket fektetett az elektronikus piac, a vevőszolgálat fejlesztésére, egy vadonatúj raktár megépítésére. Mint később kiderült -- túl sokat. Arra számítottak ugyanis, hogy 2000-ben megkétszerezik a karácsonyi forgalmat, ez azonban nem jött be. Még le sem zárult a nagy karácsonyi bevásárlás időszaka, érzékelték, hogy bajban vannak. Annak ellenére, hogy a társaság volt az egyik legnépszerűbb on-line bolt, a harmadik negyedévben mindössze 131 millió dollár volt a bevételük, miközben a vezetés több mint 200 millióra számított.
Ezt követően felgyorsultak az események, halmozódott az adósság, gyűlt az eladatlan árukészlet, a társaság részvényeinek árfolyama folyamatosan csökkent. Mígnem hétfőn bejelentették, hogy elbocsátják mind az ezer alkalmazottat, és április 6-án bezárják a boltot. A tőkehiánnyal küzdő vállalatnak az idén mindenképpen új befektetőre lett volna szüksége működéséhez, ám amint versenytársai sorra elbuktak (a ToysR''us.com beolvadt az Amazonba, a Toysmart és a ToyTime.com pedig csődbe ment), s nekik sem ment jól az üzlet, a befektetők bizalma is megingott.
Gyaraki József, a Regio Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója, a Játékkereskedők és Gyártók elnökségi tagja lapunk érdeklődésére elmondta, hogy már Magyarországon is van lehetőség arra, hogy a vásárlók elektronikus úton rendeljenek játékokat. Több mint tíz játékértékesítéssel foglalkozó vállalkozás indított az utóbbi egy-két évben internetes szolgáltatást, egyelőre azonban meglehetősen csekély forgalmat bonyolítanak le. A játékot vásárlók a jelek szerint ragaszkodnak a hagyományokhoz, s szeretik kézbe venni, közelről megnézni a kiválasztott árucikket. Gyaraki József szerint még jó néhány évnek kell eltelnie ahhoz, hogy nálunk is polgárjogot nyerjen az internetes játékeladás.

Tetemes adósságaira hivatkozva bezárja internetes játékboltját az eToys, és csődvédelmet kér. Az 1998-ban nagy ambíciókkal indult társaság túl sokat költött fejlesztésre, miközben nem váltak be a forgalom bővüléséhez fűzött reményei. Magyarországon egyelőre még gyerekcipőben jár az on-line játékértékesítés. H. É.--K. K.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.