BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egérkoponyában emberi agysejtek

Elvi és etikai aggályok sorát veti fel a biológiatudomány azon legújabb híre, mely szerint egy csoport egér agyában állati és emberi sejtek egyaránt megtalálhatók. Az emberek és az állatok közötti biológiai szakadék eme sajátos csökkentésétől a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór gyógyítását, vagy a beteg agysejtek regenerálását várják a kísérletet végző kaliforniai kutatók.

A kaliforniai Stanford Egyetemen folyó munka eredményeként emberi és állati sejtek együtt fejlődnek egerek agyában. Az Irving Weissman professzor vezetésével zajló kísérletekben a Salk Intézet és a kaliforniai StemCells biotechnológiai cég munkatársai vesznek részt. Az egerek agyában együtt fejlődő emberi és állati sejtek olyan elvi kérdések sorát vetik fel, amelyek például az ember mivoltára vonatkoznak, de etikai szempontból is többen megkérdőjelezik a kísérlet szükségességét és létjogosultságát -- mutat rá a Financial Times. Weissman professzor szerint a gyanakvás mögött az áll, hogy sokan tévesen azt hiszik, a kísérlet során miniatűr emberi agyat hoztak létre.
A felmerülő aggályok miatt a Stanford Egyetem bioetikai bizottsága nagyon alaposan kifaggatta a professzort a kísérletsorozat céljáról. A bizalmatlanság dacára azonban Weismann tovább szeretne kutatni ezen az ez idáig ismeretlen és vitás területen. Lehetőséget lát ugyanis arra, hogy olyan egereket "hozzanak létre", amelyeknek szinte az összes agysejtje emberi eredetű.
A kísérletek mostani szakaszában az újszülött egerek agyába ültetnek be éretlen emberi agysejteket, úgynevezett őssejteket. Az egerek jelenleg hét hónaposak, egészségesek, teljesen normálisan, egér módjára viselkednek, miközben agyukban folyamatosan fejlődnek az aktív emberi sejtek.
A kutatás elvezethet egyes emberi betegségek, például a Parkinson-kór, az agyi érelzáródás vagy az Alzheimer-kór sikeres kezeléséhez. Az eljárás segítségével a páciensek beteg agysejtjei egészséges sejtekkel megújíthatók.
Ám még nem lehet előre látni, hogy az állati anatómiának megfelelően fejlődő agy mennyire lesz képes az emberi jellegzetességeknek (gondolkodás, értelem) megfelelni. Hasznos eszköze lehet az "emberagyú" állat ugyanakkor a gyógyszerészeti kísérleteknek is. Még a klinikai tesztelések előtt ellenőrizni lehetne ugyanis a kifejlesztendő gyógyszereknek az emberi agyra gyakorolt hatását.
A kísérleti terület azért is vitás, mert ez idáig a legtöbb tudós úgy vélte, hogy az őssejtekhez legjobban a mesterséges megtermékenyítés során létrejövő emberi embriókból, illetve az elvetélt méhmagzatokból lehet hozzájutni. Nemrég például néhány tudós arról számolt be, hogy sikerült őssejteket nyerniük felnőtt ember testszövetéből, csontvelőjéből is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.