BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Legfontosabb a betegségek megelőzése

A Szonda Ipsos január közepi felmérése szerint a lakosság közel fele tudta, hogy az egészségügyi tárca élén váltás történt, s az új miniszter Mikola István. A megkérdezettek többsége szerint a miniszternek elsősorban a betegségek megelőzésével és a kórházak fejlesztésével kellene törődnie. Az idősebbek és a mezőgazdaságból élők a gyógyszerárak féken tartását a sürgetik.

A Szonda Ipsos közvélemény-kutatóinak felméréséből az tűnik ki, hogy a januárban hivatalba lépett miniszter személyéről a felsőfokú végzettségűek bizonyultak a legtájékozottabbnak. Az adatok tanúsága: minél magasabb iskolai végzettsége van valakinek, annál inkább valószínű, hogy tudja, ki áll az egészségügyi tárca élén. E kérdésben az életkor és a gazdasági aktivitás befolyásoló tényező: a középkorúak jól informáltak, az életkori skála két pólusán elhelyezkedők (a 35 év alattiak és a 65 felettiek) viszont éppen ellenkezőleg.
Az aktív keresők és a nyugdíjasok az átlagosnál nagyobb mértékű tájékozottságról tettek tanúbizonyságot, a munkanélküliek és a gazdaságilag inaktívként számon tartott csoportok (tanulók, gyesen, gyeden lévők, háztartásbeliek, eltartottak) viszont kisebb arányban tudták megnevezni a jelenlegi egészségügyi minisztert. Az új vezető ismertsége nagyobb a fővárosban és nagyvárosokban, mint a kisebb vidéki városokban és falvakban élők körében.
A Szonda Ipsos munkatársai januári felmérésükben arról is kérdezték az embereket, hogy véleményük szerint az új miniszternek milyen egészségügyi reformokra kellene a legnagyobb, és melyekre kisebb hangsúlyt helyezni. A kérdőíven összesen kilenc olyan célkitűzés szerepelt, amely egy egészségügyi reform része lehet, s a kérdezetteknek ezeket a célokat rangsorolták fontosság szerint. Úgy tűnik, a közvélemény a prevenciót tartja a legfontosabbnak, a legtöbben (minden ötödik kérdezett) a betegségek megelőzését helyezte a rangsor élére. Ezt leginkább a magasabb iskolai végzettségűek hangsúlyozták.
Ettől nem sokkal marad el a kórházfejlesztési támogatások növelésére vonatkozó igény. A kórházfejlesztéshez nyújtott állami támogatások jelentőségével főként a fővárosban és a nagyobb városokban élők vannak tisztában.
Ugyancsak fontosnak tartanák a gyógyszerárak emelkedésének féken tartását: ez a kívánalom az emberek 16 százalékánál szerepelt első helyen a rangsorban. A gyógyszeráremelés megfékezése iránti óhaj -- érthető módon -- leginkább az idősebb korosztályok tagjaiban (65 év felettiek) és a nyugdíjasokban él, ám az alacsony iskolázottságúak, a mezőgazdasági dolgozók és a kelet-magyarországi régió lakosai is az átlagosnál nagyobb arányban tartják ezt sürgetőnek a reformintézkedések között. A 65 éven felüliek és az agrárszférában tevékenykedők egyébként a háziorvosi ellátás fejlesztését a fontossági rangsor élére helyezők körében is többen vannak.
Az egészségügyi dolgozók bérének emelését a lakosság több mint egytizede tartaná a legfontosabb reformintézkedésnek. Az olyan minisztériumi feladatok, mint a kórházi tartózkodás körülményeinek javítása, a hálapénz rendszerének felszámolása, az átlagéletkor meghosszabbítása, valamint a háziorvosi ellátás fejlesztése csak ezek után következik a közvélemény által felállított fontossági sorrendben. Az egészségügyi dolgozók bérének emelése szintén a budapestiek, valamint az érintett szférában tevékenykedők körében tűnt a legfontosabb feladatnak.
A vizsgálat 1000 felnőtt magyarországi lakos személyes megkérdezésével, standard kérdőíves kutatás keretei között készült. Az adatfelvétel 2001. január közepén zajlott, fél hónappal az új miniszter beiktatását követően. A vizsgálatban részt vevők nem, életkor, lakóhely és iskolai végzettség szerinti összetétele megbízhatóan reprezentálja a teljes magyar felnőtt lakosság ugyanezen jellemzők szerinti összetételét.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.