A mecseki szénbányászat felszámolása félidőben van, a legfontosabb feladatokat -- vájatok tömedékelése, aknatornyok lebontása -- elvégezte az MBVH Rt. A még hátralévő kötelezettségek közé tartozik a járandóságok és a peres ügyek rendezése, valamint a visszamaradt vagyon értékesítése, illetve felújítása az esetleges bérbeadáshoz.
A bányabezárás miatt szükséges rekultiváció ebben az évben egymilliárd forintot emészt fel. Az ingatlan és bányászati berendezések értékesítéséből 2001-ben kétszázmillió forint az MBVH Rt. nettó árbevétele. A kiadások megközelítik az 1,5 milliárd forintot, melynek különbözetét állami forrásból fedezik. A tavalyi értékesítések árbevétele 369 milliós volt. Az eddigi legnagyobb bevételt 1999-ben regisztrálhatták, amikor 620 millió forint folyt be, köszönhetően annak a Pécsi Ipari Parkban lévő negyvenhektáros területnek, melyet csaknem 300 millió forintért a Cora és a Polus bevásárlóközpontokat kivitelező cégek vásároltak meg.
Az MBVH Rt. egyik legeredményesebb tevékenysége a Pécsi Ipari Park létrehozása volt. Korábban ezen a területen működött a pécsi hőerőmű szénosztályzójának meddőhányója, melyet rekultivált a cég. Komlón a városközpontban lévő altárói terület is hasonló sorsra jutott, ott szintén ipari parkot hoztak létre.
A felszámolt bányaterületeken szinte mindenhol versenyképes vállalkozások telepedtek meg. Ilyen cégek Pécsett a Finn Elcoteq és Eimo Kft., Komlón a Solisun Szolárium Gyár Kft., vagy a Rati és a Ratipur autóipari beszállító vállalkozás, valamint Pécs-Vasason az UNO Kft., mely az ország legnagyobb kerékpár-összeszerelő és -vázgyártó üzeme.
Az MBVH Rt. a Gazdasági Minisztérium, Szánbányászati Szerkezetátalakítási Központjának tulajdonában van, az Észak-dunántúli Bányavagyon-hasznosító Rt., valamint a Borsodi Bányavagyon-hasznosító Rt.-vel együtt. A felszámolást a Mecseki Szánbányák 1991-ben kezdte, 1993-ban a vállalat megmaradt vagyona átkerült az MBVH Rt.-be. Ekkor apportáltak be két bányát a Pécsi Erőmű Rt.-be (PE Rt.), a Zobákot, és a Pécsbánya külfejtést. Zobák-akna 2000. január elsején végleg bezárt, azonban a külfejtést 2004-ig még üzemelteti a PE Rt., mely a tervek szerint 2003-tól a szénről áttér a földgáz-üzemeltetésre. A külfejtés jelenlegi területe ekkor kifogy az energiahordozóból. Újabb terület nyitására környezetvédelmi okok miatt nincs lehetőség annak ellenére, hogy a külfejtésből versenyképes áron lehetne szenet kitermelni. Kaiser László szerint a Mecsekben több száz évre elegendő kőszén van még, azonban a mélyműveléssel gazdaságosan nem lehet kitermelni az energiahordozót, hiszen a lengyel és az orosz árak kedvezőbbek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.