A magyar vetőmagpiacon vannak hazai és nemzetközi cégek is, ezek többsége betartja a magyar vetőmagtörvény előírásait, és csak az Országos Mezőgazdasági Minőség-ellenőrző Intézet (OMMI) által köztermesztésre engedélyezett fajtákat kínálja -- mondta lapunknak a Vetőmag Terméktanács illetékese. Pavelka Árpád szerint a zöldségmag-felhasználók egyik része profi zöldségtermelő, a másik amatőr vagy házi kertész. Az előbbiek döntően a világcégek áruit használják, utóbbiakat pedig inkább a magyar vetőmag-forgalmazók látják el. Emögött az áll, hogy a nagy forgalmazók vezetői szinten is találkoznak a gazdálkodókkal, szinte személyes marketinggel, a termesztéstechnológiák átadásával, szaktanácsokkal szolgálva értékesítik a kiválasztott magvakat. A hobbikertészek viszont alig találkoznak a vetőmag-szaporítókkal, illetve a kereskedelmi szakemberekkel, inkább a bolti eladókkal van kapcsolatuk a vásárláskor.
Már egy évtizede megszűnt a hazai vetőmag-ellátási kényszer, amikor az egy-két vetőmagcég köteles volt a várható igény szerinti mennyiségű kerti magot a piacra dobni. Rossz termés esetén ezt akár importból is biztosítaniuk kellett. Pavelka Árpád szerint ma a várható vetésterületet nem is ismerik a magkereskedők. Annyit azonban tudnak, hogy a köztermesztésben mintegy 1700 zöldségvetőmag-fajta használható, ennyit jegyeztek be.
Néhány zöldségfajta vetésterülete -- döntően a konzervipar piacvesztése miatt -- az elmúlt években látványosan csökkent. Ilyen a paradicsomé, amelynek a termőterülete a korábbinak a 20-22 százaléka, s a szabadföldi paprika, amelynek területe a korábbi harmadára esett. Igaz, hogy egyben nőtt a fólia alatti termőterület, de nem annyival, hogy a vetőmag-felhasználók a korábbi mennyiséget igényelnék.
A Vetőmag-kereskedők Szövetségéből mintegy 50 cég foglalkozik kereskedéssel, egy részük szaporítással is. A szaporítás és a kereskedés többnyire jó, illetve elfogadható hasznot hozó üzlet -- mondta Pavelka Árpád, aki egyben a kecskeméti ZKI Zöldségtermesztési Kutató Intézet Rt. termeltetési és kereskedelmi igazgatója is.
Pavelka Árpád szerint a szakma -- és a nemzetgazdaság -- számára is roppant hátrányos, hogy szinte teljesen visszaesett a kerti magok devizát hozó exportcél-termeltetése. Holott a világ szinte minden táján továbbra is lenne igény a magyar zöldségvetőmagokra. Ezt a lehetőséget a nálunk dolgozó multik valamennyire kihasználják, viszont az agrár-középvállalkozók megerősödése érdekében célszerű volna ezt a rendszert feléleszteni.
A legnagyobb feladat, hogy a gazdálkodóknak az értékesítési oldalt valaki üzleti alapon megszervezze, a vetőmagtermelést és -szaporítást kidolgozza. Kezdetben ennek anyagi alapjait is szükséges lenne megteremteni. Szükség volna az új, támogatott felvásárló- és exportálószövetkezetekre vagy integrátorokra is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.