BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Késnek a bérmegállapodások

A kormány által tervezettnél várhatóan jóval magasabb infláció miatt módosítani kell az idei bérekre vonatkozó egyezményeket. Több, lapunknak nyilatkozó szakszervezeti vezető azonban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy késik az új számokat figyelembe vevő megállapodás a munkaadókkal.

A vasúttársaságnál veszélybe kerülhet a munkabéke, amennyiben a magasabb infláció miatt nem módosítják a hároméves bérmegállapodást. A három reprezentatív érdekvédelmi szervezet -- VSZ, VDSZSZ, Mozdonyvezetők Szakszervezete -- álláspontja ebben a kérdésben megegyezik, s a Vasúti Érdekegyeztető Tanács (VÉT) ülésén ezt már felvetették -- mondta érdeklődésünkre Márkus Imre, a Vasutasok Szakszervezetének elnöke.
Hozzátette, a MÁV vezetése egyelőre elzárkózott a tárgyalástól, de a szakszervezetek elvárják, hogy ez ügyben járjon el a tulajdonosnál, s tegye meg a szükséges lépéseket.
Egyelőre nem tudott konkrét megállapodásról beszámolni Mátraházi István, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének alelnöke. Mint mondta, foglalkoztak már a kérdéssel, de a közös álláspont kialakításánál nincsenek könnyű helyzetben, hiszen mintegy 500 cég -- köztük kis- és középvállalkozások, multik -- tartozik tagjaik sorába.
A tervezettnél magasabb infláció miatt a legfeszítőbb gondok az eddig 40 ezer forint fölött keresők körében vannak, hiszen cél, hogy esetükben is nőjenek a reálkeresetek -- mondta Bereczky László, a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Szakszervezetek (Medosz) főtitkára. Az idén legalább 13,5-14,5 százalékos bérfejlesztést kellene elérniük az ágazatban. Már az is jelentős lépés volt a kormány részéről, hogy az OMT-s megállapodáshoz csatlakozott.
Ez a szakszervezet arra törekedett, hogy a cégekkel történő megállapodások révén meghaladja a 12,5 százalékot az idén a bérek emelése. Ezt még a tartósan állami tulajdonban lévő agrárvállalkozások esetében is el akarták érni. Gondok ennek ellenére adódnak, hiszen a mezőgazdasági keresők az országos szakmai fizetési lista második felében vannak, és pozícióik a magasabb minimálbér bevezetésével sem javultak.
Nem lepte meg őket a kormány mostani álláspontja, mert az idei bérmegállapodások kidolgozásánál eleve 8 százalékos inflációval kalkuláltak az Édoszban -- mondta Kapuvári József, az Élelmezésipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke. Az alapbérek növekedését ennek megfelelően 10-11 százalék körülire tervezték, de úgy véli, hogy a valóságban ezek átlaga az idén 12 százalék fölé emelkedik.
A kormány mostani "beismerése" nem okozott akkora meglepetést számukra, hogy emiatt utólag nagyobb fizetésekért kellene fellépniük, mert a bérfejlesztési követeléseknél a gazdaságkutatók 2-3 százalékkal magasabb előrejelzéseit és nem a kabinetek alacsony inflációra vonatkozó elképzeléseit vették alapul. A kormányok ugyanis többnyire néhány százalékkal alábecsülik a drágulást.
A Magyarországon egyenként is több ezer főt foglalkoztató multinacionális cégek legtöbbje évente egyszeri és inflációkövető fizetésemelési gyakorlatot folytat. A Philips-csoport itteni cégeinél mindig az elmúlt évi pénzromlás mértékéhez igazítják a béreket, így az idei infláció majd csak a jövő évi fizetéseket befolyásolja -- emelte ki Nagy Károly humánpolitikai igazgató. Hozzátette, a csoporthoz tartozó egyik legnagyobb termelőüzemben, Székesfehérváron mindez a szakszervezettel egyeztetett és a kollektív szerződésben rögzített módon történik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.