BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősödő szén-földgáz verseny

A hazai barnaszén- és lignitvagyon kihasználása megkerülhetetlen Zoltay Ákos, a Magyar Bányászati Szövetség (MBSZ) főtitkára szerint. Úgy véli, a szénhidrogének, elsősorban is a földgáz világpiaci árának emelkedése folyamatosan javítja a szenes áramtermelés esélyeit. A gazdasági előnyök mellett a hazai ásványvagyon kiaknázása -- az importfüggőséget csökkentve -- növeli az ellátásbiztonságot. Nem véletlen, hogy számos uniós tagországban egyre komolyabban foglalkoznak a szenes áramtermelés pozíciói erősítésével.

Magyarországon jelenleg öt erőműtársaság üzemeltet szenesblokkokat, amelyek összesen 1764 megawatt beépített teljesítménnyel bírnak.
A legjelentősebb ezek közül a Mátrai Erőmű Rt., amely a szenes kapacitások csaknem felét, 836 megawattos teljesítményt birtokol. A német RWE többségi tulajdonában álló társaság volt az első, amely három, egyenként 200 megawattos blokkját füstgáz-kéntelenítővel szerelte fel, biztosítva hosszú távú működésüket.
A másik négy erőműtársaság szenesblokkjai közül a pécsieket földgáztüzelésűre készül cserélni a tulajdonos amerikai Croesus Rt. A Transelektro érdekeltségébe tartozó Bakonyi Erőmű Rt. ajkai és inotai erőműveinek 2004-ben le kell állniuk, mert jelenlegi állapotukban nem felelnek meg az akkor életbe lépő környezetvédelmi előírásoknak. Az AES tulajdonában lévő Borsodi Energetikai Kft. szenesblokkjainak ideje is lejár 2004-ben. A Vértesi Erőmű Rt. oroszlányi erőművének felújítása viszont a II. kazán renoválásával a napokban megkezdődött, jóllehet a károsanyag-kibocsátás csökkentését is célzó élettartam-hosszabbítás (retrofit) program egészéről a kormány még mindig nem határozott. A tulajdonos MVM Rt. azonban támogatja a programot.
A barnaszén és a lignit tavaly öt százalékkal részesedett Magyarország elsődleges energiafelhasználásában, ez az arány lényegesen alacsonyabb, mint a térség más országainál. Csehországban a legmagasabb, 34, de Lengyelországban is közel 14 százalék.

A hazai barnaszén- és lignitvagyon kihasználása megkerülhetetlen Zoltay Ákos, a Magyar Bányászati Szövetség (MBSZ) főtitkára szerint. Úgy véli, a szénhidrogének, elsősorban is a földgáz világpiaci árának emelkedése folyamatosan javítja a szenes áramtermelés esélyeit. A gazdasági előnyök mellett a hazai ásványvagyon kiaknázása -- az importfüggőséget csökkentve -- növeli az ellátásbiztonságot. Nem véletlen, hogy számos uniós tagországban egyre komolyabban foglalkoznak a szenes áramtermelés pozíciói erősítésével. Hlavay Richárd-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.