Az Európai Unió legutóbbi agrártámogatási ajánlata ugyan kedvezőtlennek tűnt, de az évi mintegy 180-230 milliárd forintos forgalmat képviselő kertészeti ágazatot mégsem érintené hátrányosan - vált világosság a Kecskeméten tartott 5. Kertészeti Technikai Szimpózium és Kiállításon (Kert-Tech) - mondta lapunknak a pénteken zárult esemény kapcsán a Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács társelnöke, Bittsánszky János (egyben a ZKI Rt. vezérigazgatója). Nagy előnyként említette, hogy más agrártermékekkel ellentében a zöldség- és gyümölcsfélékre az unióban nincsenek kvóták, vagyis a magyar termelők versenyképességét kizárólag terményeik minősége, illetve azok előállítási költsége dönti majd el. Ha ez az ágazat valóban ugyanakkora támogatást kap, mint az unió más országbeli termelői, a költségekkel sem lesz gond - véli. Az agrársegélyeknek mindössze 6 százalékát teszi ki a kertészeti termelés támogatása, ami Bittsánszky János szerint már csak összegszerűsége miatt is fontos számunkra.
A kiállításon érződött, hogy a tanácskozás előtt jelentek meg az idei hazai agrártámogatási rendeletek, ugyanis bel- és külföldről minden eddiginél több, félszáz gyártó és mezőgép-kereskedelmi vállalkozás hozta el gépeit, termelési eszközeit. Az ígért, viszonylag jelentős támogatások, hitelek és hitelgaranciák révén a termelők saját forrásaikat kiegészítve ugyanis pótolhatják mára meglehetősen elhasználódott (a kis- és közepes vállalkozásoknál pedig részben hiányzó) eszközeiket.
Ugyancsak sokkal többen érdeklődtek a tanácskozáson terítékre került termelői értékesítő szervezetek (tész) szervezése, a meglévők munkája iránt - mondta Bittsánszky János. Jelenleg már 12 ilyen, előzetesen elismert, bejegyzett vállalkozás működik a szakmában, további 8 miniszteri bejegyzés előtt áll. Egyébként összesen 60-80, a jelenlegieknél nagyobb tészre volna szükség, amelyek zöldség-gyümölcs feldolgozására és a kereskedelem döntően friss, márkázott áruval való ellátására szerveződnének. Az ilyen termelői összefogások viszonylag nagy tömegű, jó minőségű áruval tudnak a piacon, a nagykereskedelmi láncoknál megjelenni.
Mártonffy Béla, a terméktanács ügyvezető igazgatója szerint miután az ötödik alkalommal megtartott rendezvény már polgárjogot nyert, azt a kertészettechnikai szakma legnagyobb, nemzetközi szintű seregszemléjévé akarják tenni. Most sem tömegeket vártak rá, viszont a két napon megjelent 1300 szakember olyan szimpóziumon vett részt, amely szerinte felért egy igen tartalmas, rövidített tanfolyammal. Mártonffy azért is fontosnak tartja a termények piaci előkészítéséből szerepet vállaló tészek létrejöttének támogatását, mert a kertészetek hiába állítanak elő nagy tömegű nyersárut, ha azok kereskedelmi előkészítése (tisztítása, csomagolása) nem megfelelő vagy csak kis teljesítményű. A feldolgozók nélkül az áruházi láncoknál ugyanis hiány lesz a hazai zöldség- és gyümölcsfélékből, ha a termelők keveset ajánlanak fel nekik.
Fehér István
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.