BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kedvező kilátások az építőiparban

A következő negyedévben a befektetők az ingatlanpiac fellendülésében a költségvetési igények szerepét is jelentősnek ítélik a lakossági és a belföldi befektetők megrendelései mellett. Ugyanakkor a külföldi befektetőknél kisebb építési kedvet várnak a következő negyedévben. A lakossági jellegű beruházások egyes ingatlantípusai közül a lakás céljára szolgáló ingatlanokkal (lakás, önálló ház) kapcsolatos prognózisok kifejezetten kedvezőek, a beruházók a kereslet jelentős növekedésére számítanak.

Az ingatlanberuházók 2002 első negyedévében Budapest nem zöldövezeti részén, Budapest agglomerációjában és a megyeszékhelyeken végezték a legtöbb építést, felújítást. A megkötött szerződések tanúsága szerint az elkövetkező három hónapban ugyanebben a megrendelői körben végeznek jelentősebb építési, felújítási munkákat. A lakóparkok ingatlanai iránt is növekvő érdeklődésre számítanak a beruházók. Kismértékben élénkül az üdülőtelkek forgalma, a nyaralók építése és felújítása. A nem lakossági jellegű beruházások közül az igazgatási és irodaépületek, valamint a bevásárlóközpontok piacán kifejezetten csökkenést várnak a szakértők a következő negyedévben. Az irodapiac, a jelenlegi körülmények között, telítődni látszik. Az újabb élénkülést az uniós tagság elnyerésétől várják a szakértők.



Növekvő lakáspiaci árak

Az ingatlanberuházók ebben az évben is növekvő ingatlanárakkal kalkulálnak, a megkérdezettek mintegy 76 százaléka árnövekedésre számít, árcsökkenést csak elenyésző arányban valószínűsítenek. A legtöbben az építőanyagárak, a telekárak, valamint az építési-szerelési tevékenységek és a munkaerőköltség árának emelkedését prognosztizálják.

Az árnövekedésre számítók valamennyi területen legalább 8, de inkább 11 százalékos drágulást valószínűsítenek. Ez az érték magasabb az előre jelzett inflációnál, valamint az ingatlanforgalmazók várakozásainál.

A cégek 43 százaléka nem számít különösebb bérletidíj-változásra 2002 II. negyedévében, 14 százalékuk kismértékű növekedést vár és 23 százalék azoknak az aránya, akik kisebb bérletidíj-csökkenést jósolnak.

A beruházók 49 százaléka ugyanannyi bérleménymegüresedésére számít a következő három hónapban, mint az elmúlt negyedévben. 14 százalék azoknak az aránya, akik kicsivel nagyobb arányú üresedést várnak, 9 százalékuk pedig lényegesen több kiadatlan bérleményt valószínűsít rövid távon.

Az irodaépületek kihasználtsága 2002 I. negyedévében Budapest nem zöldövezeti részén volt a legnagyobb, 70 százalékos. A Budapest agglomerációjában található irodaépületeknél a telítettség 67 százalékos. A kihasználtság további alakulása: Budapest zöldövezeti részén (64%), megyeszékhelyen (65%), vidéki városokban (57%), egyéb helyen (39%). Az üdülőövezetben található irodák kihasználtsága tovább csökkent, 40 százalékról 27 százalékra. Az elkövetkező három hónapra vonatkozó várakozások sem mutatnak jelentős változást.

A beruházók véleménye szerint a logisztikai építmények, raktárak kihasználtsága: a megyeszékhelyeken (75%) és Budapest agglomerációjában a legnagyobb (74%), majd Budapest nem zöldövezeti része (69%) és Budapest zöldövezeti része (64%) következik a sorban. A legalacsonyabb a kihasználtság az üdülőövezetekben található létesítményeknél. Az elkövetkező negyedévre vonatkozó várakozások a hasznosítás minimális növekedését valószínűsítik, a belépő új kapacitások jelentős bővülése mellett.

A világgazdaság lassú élénkülése kedvezően hat az ingatlanberuházók várakozásaira: optimistábbak, mint a múlt évben bármikor. Az ingatlanberuházók jóval szélesebb körben valószínűsítik a beruházások növekedését, mint az előző évben. Az ingatlanbefektetési hajlandóságot jellemző index több mint 11 százalékponttal emelkedett az előző negyedévi értékhez viszonyítva.



Az ingatlanforgalmazók várakozásai

Az ingatlanforgalmazók a lakosság használt lakások iránti keresletét enyhén emelkedő irányzatúnak vélik a következő három hónapban. Az új lakásoknál és az építési telkeknél a szakemberek ennél optimistább kilátásokat vázolnak: erőteljes élénküléssel számolnak. A következő hónapokra a használtlakás-piac szerény mértékű növekedését várják a szakértők, s e derűlátás mögött minden bizonnyal a használt lakás vásárlására is kiterjesztett állami kamattámogatás áll. Az építési telkek piacán a korábban is élénk kereslet a tavaszi hónapokban erősödött a forgalmazók válaszai szerint.

A nem lakossági ingatlanvásárlásnál a legkedvezőbbek a várakozások a használt és az új lakásokat, az építési telkeket, valamint az ipari, a kereskedelmi és a szolgáltatóépületeket illetően.

Az üdülőtelkek és nyaralók iránti érdeklődés mérsékelt marad a lakossági és a nem lakossági vásárlók körében egyaránt.

Az ingatlanpiacon potenciális vásárlóként megjelenő csoportok közül a lakossági beruházásokkal kapcsolatban a legnagyobbak a remények, de a belföldi befektetői csoportok keresletét is optimistán ítélik meg a forgalmazók. A közvetítőirodák a költségvetési, önkormányzati szervezetek élénkülő vásárlásaira is számítanak. Tovább csökkentek a külföldi befektetői csoportok vásárlásai.

A potenciális bérlőként megjelenő csoportok közül a lakossággal kapcsolatban a leggyengébbek a várakozások (ez összefügghet a magas bérleti díjakkal és az ebből adódó növekvő lakásvásárlási kereslettel). A többi piaci szereplő esetében is hasonló a helyzet: a jelenlegi szinttel megegyező vagy csökkenő bérleti kereslettel számolnak a szakemberek a következő negyedévben, s vélhetően az év egészében is.

A bérlés szempontjából várhatóan a kereskedelmi és szolgáltatóépítmények örvendenek majd nagyobb népszerűségnek, ugyanakkor a házak, építési és üdülőtelkek piacán az általános stagnálás mellett helyenként csökkenő keresletre számítanak. A lakásbérlet iránti kereslet növekedését épp annyian prognosztizálják, mint amennyien az igények csökkenését valószínűsítik.

Leginkább a fővárosi és a Budapest agglomerációjában lévő ingatlanvásárlások növekedésére számítanak a szakemberek, emellett a városokban lévő ingatlanok forgalmát is derűlátóan ítélik meg az irodák. A községekben és az üdülőövezetben található ingatlanok a jelenleginél valamivel nagyobb mértékben válnak vonzóvá a lakossági és a nem lakossági ingatlanvásárlók számára.

Az egyes ingatlantípusokat részletesen vizsgálva azt látjuk, hogy a fővárosban változatlanul a kisebb lakások a kelendőbbek, a tetőterek, a társas- és családi házak építésére, valamint ipari és logisztikai ingatlanok létesítésére alkalmas telkek pedig még az eddiginél is jóval nagyobb keresletnek örvendenek. Ugyanez a fellendülés látszik a családi házak és a nagyobb ingatlanok esetében is. Az irodák, a kiskereskedelmi és irodaház-építési telkek, a boltok és az ipari ingatlanok terén növekedést valószínűsítő irodákhoz képest nagyobb arányban vannak azok, akik a forgalom csökkenését várják a fővárosi ingatlanok piacán.

A vidéki ingatlanokkal kapcsolatban a várakozások nagyon hasonlóak: a lakások és a családi házak tűnnek a legkeresettebbeknek. Ezeket a vidéki helyszíneken is a társasházak és a családi házak, illetve az ipari és logisztikai ingatlanok építésére alkalmas telkek követik. A forgalmazók az itt található ingatlanok közül az irodaházak, kiskereskedelmi létesítmények építésére alkalmas telkek, valamint az irodák forgalmának kismértékű csökkenésével számolnak, a keresletet meglehetősen lanyhának ítélik.

Az ingatlanforgalmazók szerint az ingatlanbérlési szándék sem a fővárosban, sem vidéken nem változik jelentős mértékben a következő három hónapban. Budapesten a raktárhelyiségeknél és ipari bérleményeknél növekedésre, a lakások és az irodák esetében stagnálásra számítanak. Vidéken pesszimistábbak az előrejelzések, a forgalmazók szerint mindenféle ingatlanbérlés stagnálni fog a következő három hónapban.

A közvetítőirodák prognózisában a bérleti díjak a második negyedévben érdemben nem változnak. Azok várakozása szerint, akik feltételezik, hogy a piac nem marad mozdulatlan a következő három hónapban, a bérleti díjak új ingatlanok esetében növekednek, a használt ingatlanok díja pedig változatlan, vagy némileg csökken. Az irodák bérleti díja - kategóriától függetlenül - stagnálni vagy csökkenni fog a szakértők szerint. Elenyésző a növekedést vélelmezők aránya.



A lakásárakkal kapcsolatos várakozások

A lakáspiacon kifejezett árnövekedésre számít a kérdezettek kétharmada. A legtöbben a telekárak (88%) és az építőanyagárak (81%) növekedését várják, az építési-szerelési tevékenység árainak növekedését a kérdezettek 72 százaléka valószínűsíti. A munkaerőköltségek a megkérdezettek 63 százaléka szerint nőnek, ötven százalékuk a tervezési díjak emelkedését vélelmezi. Árcsökkenésre senki sem számít. Az árnövekedést kalkulálók valamennyi területen 7,5-9,8 százalék körüli drágulást jeleztek. A legmagasabb átlagértéket a munkaerőköltségeknél találjuk (9,8%), míg a tervezési díjak 6,8 százalékos emelkedését tartják valószínűnek a forgalmazók.

Általános tendenciának tűnik, hogy hasonló funkciónál a használt ingatlanok esetében alacsonyabb, az új építésű ingatlanokra pedig magasabb árnövekedést prognosztizálnak a forgalmazók. Közel kétszer annyian várnak árnövekedést a használtlakás-piacon, mint az újak esetében, ami egyszeri hatással magyarázható: a kedvezményes lakáshitel kiterjesztésével a használt lakásokra.

Az új lakóépületeknél és az új ipari építményeknél az árak növekedésével számolnak a forgalmazók. Az árak csökkenése leginkább az irodaépületek körében várható.

Az ingatlanforgalmazói piac - több jel szerint is - telítettnek tekinthető, főleg Budapesten és a vidéki nagyvárosokban mutatkoznak a túlkínálat jelei. A közvetítői jutalék mértéke kialakult, változtatást mindössze a megkérdezettek 5 százaléka tervez. A forgalmazóirodák hálózata nagyobb, mint amit a piac el tud tartani, ezzel függ össze, hogy a megkérdezettek egynegyede a jövőben nem kíván ingatlanforgalmazási tevékenységgel foglalkozni.

Összefoglalva megállapítható, hogy az ingatlanforgalmazók optimizmusa 2002 I. negyedévében növekedett. Ennek meghatározó oka lehet a gazdasági tevékenység fokozatos és a piaci szereplők többsége által is érzékelt élénkülése. További kedvező tényező a lakáshitel kiterjesztése a használt lakások vásárlására és felújítására, valamint az, hogy a költségvetési szféra is egyre aktívabban vesz részt az ingatlanpiacon. A forgalom intenzitását jellemző index 10,6 százalékponttal emelkedett az előző negyedévi felméréshez viszonyítva.

varga zsuzsa

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.