A háztatásoknak meglepően magas aránya, 8 százaléka tervezi egy éven belül lakóingatlan vásárlását vagy építését. Ezen belül: akik ingatlan vételét tervezik, azok háromnegyede inkább készen vesz lakást, házat, s csak kisebb arányban építik vagy építtetik azt. Befektetési célból a háztartások 2 százaléka tervezi építési telek vásárlását, 1 százaléka pedig üdülőt vagy üdülőtelket kíván venni a közeljövőben.
A háztartások 92 százaléka saját tulajdonú lakásban, házban, 1 százaléka önkormányzati bérlakásban él, 2 százalék bérel lakást. A megkérdezettek eddig átlagosan 3,1 lakásban éltek, 14 százalékuk egész életében ugyanabban a lakásban lakott, 37 százalékuk a második, 22 százalékuk harmadik lakásában lakik.
A tervezett ingatlanszerzés célja általában a saját lakásszükséglet kielégítése. Az ingatlanvásárlási szándékot 30 százalékban a régi lakás kinövése motiválja, 34 százaléknál az első lakás megszerzése, 18 százaléknyian azért tervezi másik ingatlan vételét, mert a településről elköltöznek, 8 százaléknak a régi ház, lakás már túl nagy, ezért változtatnak.
Befektetési célból a háztartások 2 százaléka tervezi építési telek vásárlását, 1 százaléka pedig üdülőt vagy üdülőtelket kíván venni a közeljövőben.
Mint említettük, a háztartások tervezett nagyobb kiadásainál az első helyre került a ház- vagy lakásfelújítás - e célt a kérdezettek 35 százaléka említette. Lényegesen kisebb arányt képviselnek az olyan rendkívüli kiadások, mint a lakás (5%), illetve ház (5%) vásárlása. Üdülőingatlan vételét továbbra is elenyésző számban tervezik a háztartások.
Az összes hitelfelvevő közel fele ház- vagy lakásfelújítás céljából szeretne kölcsönhöz jutni, további 29 százalékuk ház- vagy lakásvásárlását akarja így megkönnyíteni. Leginkább az önálló ház- és lakásvásárláshoz vesznek fel hitelt a magyar háztartások, ami megfelel a nemzetközi tendenciáknak. Az üdülőingatlan vétele a harmadik, a ház- vagy lakásfelújítás pedig az ötödik helyen szerepel a rangsorban. A hitelfelvétel leggyakoribb motivációja tehát a ház- vagy lakásfelújítás, legerősebb indítéka pedig a ház- vagy lakásvásárlás.
A tervezett hitelfelvétel okaként 13 százalék említette, hogy így kedvező kamatozású hitelhez tud jutni. A kölcsönt igénylők 10 százaléka kényelmi okokból vesz fel hitelt, ha teheti, és 11 százalék azoknak az aránya, akik csak hitelfelvétellel tudják céljaikat megvalósítani.
A magyar háztartások zöme továbbra is az ingatlanok forgalmának élénkülésére és még inkább áruk növekedésére számít. A kérdezettek kétharmada úgy véli: a következő egy évben az ingatlanok forgalma növekedni fog, s közülük is 13 százalék fokozott élénkülésre számít. Négyötödük az ingatlanárak növekedését valószínűsíti továbbra is: 16 százalékuk nagymértékű, 59 százalékuk kisebb drágulást prognosztizál. Csak 11 százalék vélekedik úgy, hogy nem lesz jelentős árváltozás, míg kismértékű csökkenésre 7 százalék, drasztikus áresésre mindösszesen 1 százalék számít.
A mintában szereplők négyötöde az építőanyagok árának emelkedését várja, 70 százalék fölötti arányban valószínűsítik az építési-szerelési tevékenységek és az építési telkek árának emelkedését. A lakosság 62 százaléka számít a tervezési díjak és a munkaerőköltségek emelkedésére. Az áremelkedés mértéke - a válaszadók szerint - az építőanyagoknál átlagosan 12,3 százalék lesz. A telekárak 11,4 százalékkal, az építési-szerelési tevékenységek 11,3 százalékkal, a tervezési díjak 9,4, míg a munkaerőköltségek átlagosan 9,3 százalékkal növekednek a lakosság vélekedése szerint.
Minőségi elmozdulás várható az ingatlanpiacon: a folyamatosan emelkedő ingatlanvásárlási szándék egy része feltehetően már minőségi cserét jelent. Befektetési céllal a háztartások növekvő számban és arányban vásárolnak, vagy szándékoznak vásárolni építési telkeket.
Minden eddiginél többen jelezték, hogy az ingatlanvásárlás és
-felújítás során élni fognak az egyre kedvezőbb lakáshitelek felvételének lehetőségével. (VZS)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.