BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kocsi, mobiltelefon, étkezési jegy

Bár a munkaképesség megőrzéséhez szükség van pihenésre, a cégek túlnyomó része nem fordít erre elég figyelmet. Az üdülési támogatást a cégek juttatási rendszerében ma még több minden megelőzi. Így a felső vezetőknél a mobiltelefon, a cégautó a jellemző juttatás, míg az alkalmazottak körében az étkezési hozzájárulás áll az első helyen. A vállalati lakáshitel minden beosztásban megelőzi az üdülési támogatást.

Bár pontos adatok nincsenek arról, hogy manapság a cégek mekkora köre támogatja dolgozói vagy vezetői utazását, üdülését, az tudható, hogy a multik megjelenésével és gyakorta jó példájuk láttán ismét sok kisebb vállalat döbben rá arra, hogy e juttatásra szükség van. Igaz, hogy egyes felmérések szerint az üdülés támogatása a multik rangsorában is csak a 11. helyen van. A Hay Group Menedzsment Tanácsadó Kft. legutóbbi felmérése szerint a felső vezetők körében az első helyen a mobiltelefon áll, amit a vállalati gépkocsi követ. Az első tízben szerepel - egyebek mellett - a továbbképzés, az étkezési hozzájárulás, de a vállalati lakáshitel is. A vezetői körben szintén a mobiltelefon az első, ezt követi a továbbképzés és az étkezési hozzájárulás, s itt is fontos a lakáshitel. E körben is adnak a cégek vállalati gépkocsit egyik-másik vezetőjüknek. Az ez alatti szinteken azonban már egyáltalán nem jár autó, és a mobiltelefon is igen ritka: a szakemberek, az irodai alkalmazottak már csak étkezési hozzájárulást kapnak, továbbképzésben részesülnek, sport- és kulturális létesítmények használatára jogosultak. Számukra is fontos juttatás a lakáshitel.

A vállalati támogatású üdülés az irodai alkalmazottak és a fizikai dolgozók körében általános juttatás. Jellemző, hogy ahol van üdültetési támogatás, ott ez a családtagokra is kiterjed. A Hay Group felmérése azt mutatja, évről évre emelkedik azon cégek száma, amelyek valamilyen formában üdülési támogatást adnak dolgozóiknak.

A Hewitt Inside Consulting adatai szerint a cégek 26 százaléka támogatja a dolgozói üdülését, s többségük minden alkalmazottnak kínálja ezt a lehetőséget, míg 10 százalék az üdülési csekket ösztönző eszköznek használja. A "legjobb munkahely" felmérés adataiból az derült ki, hogy a cégek 13 százaléka átlagosan 26 ezer forintot biztosít ilyen célra. A vállalatok mintegy 10 százaléka üzemeltet csak üdülőt, ám sok olyan cég is van, amely a nyári időszakra bérbe vesz valamilyen vendégházat, s ezt bocsátja dolgozói rendelkezésére.

A gyakorlatban alkalmazza az úgynevezett cafeteria-rendszert a Herendi Porcelán Manufaktúra Rt., ami azt jelenti, hogy a juttatások kínálatából mindenki maga dönti el, hogy az éves szinten rendelkezésre álló összeget milyen béren kívüli juttatásra fordítja. Az idén ez a keret dolgozónként mintegy 90 ezer forint - tájékoztatott Farkas Ferencné, a cég humánpolitikai vezetője. Ez azt jelenti, hogy az, aki az üdülési csekket választja, nettó 57-67 ezer forintot tud e célra fordítani, de lehet például ajándékutalványt igényelni, amelynek nettó értéke 51 ezer forint. Az "étlapon" szerepel még az önkéntes nyugdíjpénztári befizetés, amelynek összege bruttó 90 ezer forint, az egészségpénztári befizetés mellett döntők szintén birtokolhatják a bruttó összeget. Emellett van mód arra is, hogy valaki saját maga, vagy családtagja oktatására fordítsa az évenként meghatározott támogatást, vagy éppen lakásvásárlásra tegye félre. A cégnek emellett van vállalati vendégháza is, amelyet egész évben használhatnak a dolgozók. Mint a humánpolitikai vezető mondta, náluk a vezetők és a dolgozók juttatása megegyezik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.