Hivatalosan is benyújtotta ajánlatát a lengyel kormánynak a svéd Saab AB és az egyesült királyságbeli BAe System tulajdonában lévő GI 48 darab Gripen típusú vadászgép eladására. A gyártó cég a vadászgépek mellett speciális ipari együttműködési programot kínál a lengyel kormánynak. Ennek részeként a svéd fél 8 mil-
liárd euró értékű ellentételezésre s ezen belül 50 ezer új munkahely létesítésére, illetve fenntartására vállalna garanciát - többek között - a Volvo, az Electrolux, a General Electrics, és az Ericsson bevonásával.
Az ajánlat részét képezi, hogy a vadászgépek ellenértékének törlesztése kapcsán a gyártó nyolcéves türelmi időszakot biztosítana a lengyel kormánynak. Az ajánlattevők szerint - a műszaki paraméterek mellett - a Gripenek mellett szól alacsony működtetési költségük, amely kétmilliárd euró megtakarítást jelenthet az idősebb vadászgép-generációkat kínáló versenytársakhoz képest.
Ezzel a GI a harmadik NATO-tagállamban szállt be hivatalosan is a harci repülőgépek értékesítési versenyébe. Magyarország tavaly decemberben 14 Gripen bérbevételéről - illetve az ehhez kapcsolt ellentételezésről - írt alá megállapodást, s előrehaladott tárgyalások folynak Csehországgal is. Ezen kívül a svéd légierő 204 Gripent állított hadrendbe, míg a Dél-afrikai Köztársaság 28 harci repülőt rendelt. Tárgyalások folynak Ausztriával is, Brazíliában pedig a közelmúltban tett ajánlatot a GI 12 harci repülő eladására.
Az érvényes szerződés ellenére a közelmúltban a magyar honvédelmi tárca újabb tárgyalásokat kezdeményezett azzal a céllal, hogy az eredeti megállapodásban szereplőnél modernebb, pluszképességekkel felszerelt Gripenek érkezzenek Magyarországra, s a bérleti díj törlesztését is ütemezzék újra. A svéd fél válaszát követően a hivatalos tárgyalások október 7-8-án kezdődtek meg a svéd és a magyar honvédelmi tárca képviselői között. A svéd fél jelenleg több ajánlatcsomag kidolgozásán munkálkodik, amelyeket a tervek szerint november végén terjesztenek a magyar fél elé. (NIG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.