Jó évet zártak tavaly az ingatlanalapok Magyarországon, bár részarányuk a befektetési piacon továbbra is csak 1-2 százalék körül mozog. Az élénkülést, a piac optimizmusát és a tavalyi év elején hatályba lépett tőkepiaci törvény kedvező irányú módosításainak hatását jelzi, hogy sorra jönnek létre az új ingatlanalapok (OTP Ingatlanbefektetési Alap, Raiffeisen Ingatlan Alap).
Az 1-2 százalékos arány (amely még messze van a Nyugat-Európában jellemző 10 százaléktól) azt jelzi, hogy a magyar befektetők a tőzsdeválság ellenére nem az ingatlanalapokhoz csoportosították át eszközeiket - fogalmaz a PricewaterhouseCoopers (PwC) céggel szorosan együttműködő Dezső, Réti & Antall, Landwell ügyvédi iroda értékelése.
Az elemzés szerzői szerint ennek egyik oka az, hogy ez a befektetési forma még nem elég elterjedt Magyarországon (az első nyílt végű ingatlanalap 2000-ben jött létre és jelenleg is mindössze hat működik), illetve hogy a magyar ingatlanpiac kicsinek számít.
Az ingatlanalapok elterjedését akadályozta a korábbi szabályozás is, például olyan fölösleges korlátozásokkal, minthogy minimum tíz ingatlannak kellett szerepelnie az alap portfóliójában. Bár a tőkepiaci törvény kedvező irányban változtatott ezen a helyzeten, és hatásaként valóban több ingatlanalapot is létrehoztak, néhány további módosítással, a szabályozási hiányosságok pótlásával még népszerűbbé lehetne tenni ezt a befektetési formát - vélik a szerzők.
Nem jelenthetne problémát például a magyar ingatlanpiac kis mérete, ha az alapok portfóliójába külföldi ingatlanok is bekerülnének. Ezt a jogszabály ugyan nem tiltja, de a lehetősége valószínűleg nem is fordult meg a jogalkotó fejében, különben a törvénynek részletes, ilyen irányú szabályokat kellene tartalmaznia. Ezen túlmenően is szabályozásra szorulna jó néhány kérdés, amelyek közül még napirenden van a bankhitel-felvételi tilalom feloldása.
A törvény figyelmen kívül hagyja azt a piaci jelenséget, hogy a gyakorlat az ingatlan közvetlen megvásárlásával egyenértékűnek tekinti egy ingatlantulajdonos társaság valamennyi részvényének, üzletrészének kizárólagos megszerzését. A jelenlegi szabályozás alapján az ingatlanalapok portfóliója kizárólag ingatlant, látra szóló és lekötött bankbetétet és egy évnél nem hosszabb futamidejű, OECD-tagállam által kibocsátott állampapírt tartalmazhat.
A portfólió bővítése szemportjából további lehetőséget jelentene, ha az ingatlanalapok közös tulajdonban álló ingatlan résztulajdonát is megszerezhetnék vagy ha megengedett lenne számukra részesedés vásárlása olyan társaságban, amelynek tevékenysége kizárólag a tulajdonában álló egy vagy több ingatlan forgalmazására, kezelésére irányul.
A szakértők szerint mintaként szolgálhatna például a német jogi szabályozás, amely több évtizedes tapasztalatra támaszkodva, a befektetők érdekeit messzemenően szem előtt tartva, szigorúan, de liberálisan szabályozza az ingatlanalapok működését. Európában az ingatlanbefektetési piacon a legnagyobb tekintéllyel és vagyonnal egyértelműen a német nyílt végű nyilvános ingatlanalapok bírnak, ők az utóbbi évek tőzsdeválságának legnagyobb haszonélvezői részarányuk vagyonukat tekintve a német befektetési piacon 2002-ben meghaladta a 20 százalékot, ami óriásinak mondható, hiszen a 2077 befektetési alapnak mindössze egy százalékát teszik ki az ingatlanalapok (jelenleg 21 nyilvános ingatlanalap működik Németországban). Még meggyőzőbb azonban az az adat, mely szerint 2002-ben a befektetők befizetéseinek mintegy 47 százaléka folyt be az ingatlanalapok kasszájába, ami november végéig 14,5 milliárd euróban öltött testet. A jelenleg működő magyar ingatlanalapok nem elég tőkeerősek ahhoz, hogy A kategóriás irodaépületeket vegyenek fel a portfóliójukba, hiszen egy ilyen épület vételára milliárdos nagyságrendűre rúg, az alap viszont maximum saját tőkéjének 20 százalékát fektetheti egy ingatlanba. A legmagasabb nettó eszközértékkel - mintegy 6,2 milliárd forinttal - az Európa Ingatlan Alap rendelkezik, azonban portfóliójának eddig kevesebb mint a felét teszi ki ingatlanbefektetés. Ugyanakkor az erős banki háttérrel rendelkező, a piacon most megjelent alapok, mint pl. az OTP vagy a Raiffeisen ingatlanalapja új színeket hozhatnak az ingatlanbefektetés palettájára. Az alapok tőkeerejének növe-kedése, portfóliójuk minőségi javulása jótékony hatással lehet a befektetési kedvre, jobban ráirányíthatja a befektetők figyelmét erre az EU országaiban rendkívül népszerű befektetési formára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.