BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Boszniába is betörne a Mol

Felgyorsította regionális terjeszkedését a Mol Rt.: a Slovnaft többségi és az INA kisebbségi hányadát már megszerezte, a környező országokra is kiterjedő töltőállomás-hálózata van, neve felmerült a lengyel szervezésű közép-európai olajholding majdani tagjaként, potenciális kérője a boszniai Bosanski Brodinak, a szerbiai Beopetrolnak és a csehországi Unipetrolnak.

A Mol Rt. tegnap megerősítette azokat a sajtóértesüléseket, mi-szerint meg kívánja venni a bosznia-hercegovinai Bosanski Brodi olajfinomítót. A társaság privatizációs pályázatát várhatóan decemberben vagy jövő januárban írják ki. Érdeklődik iránta - ahogyan a szerbiai Beopetrol iránt is - az orosz Lukoil, a szintén orosz TNK, az osztrák OMV és a görög Hellenic Petroleum is.

Ismert, hogy a Mol Rt. üzletágain belül a termelésre, földrajzi terjeszkedését tekintve pedig térségünkre összpontosít. 74,1 millió barrelesre tehető hazai olajkészleteit márciusban 100 millió hordóval növelte azáltal, hogy olajtermelő vegyesvállalatot hozott létre az orosz Jukosz társasággal.

A nyugat-szibériai vegyesvállalat létrehozásától eltekintve azonban elsősorban közép-európai és balkáni pozíciószerzései, illetve tervei kapcsán hallat magáról, miután a balti-adriai korridort tekinti fő növekedési területének. Körülbelül 1995 óta hozza létre a környező országokban felvásárlás vagy vegyesvállalat formájában újabb, jórészt olajtermék-forgalmazó érdekeltségeit.

Az igazán nagy falat, a szlovákiai Slovnaft 70 százaléka tavaly ősszel került a tulajdonába, míg a horvátországi INA 25 százaléka plusz egy részvénye a napokban. Utóbbi cég mint termelővállalat is ígéretes kapcsolat a Mol számára. Az INA két finomítóján ugyanakkor Mosonyi György, a magyar olajtársaság vezérigazgatója szerint másfél milliárd dolláros korszerűsítést kell végrehajtani, termékeinek pedig piacokat keresni. Hasonlóan komoly bevásárlásnak ígérkezik a csehországi Unipetrol is.

Kérdés, hogyan alakul a Mol Rt. lengyelországi hódítása, ahol a magyar olajtársaság az üzemanyag-kereskedelemben kíván pozíciókat szerezni. Korábban felmerült, hogy részvénycsere útján érdekeltséget szerezne a legnagyobb lengyel olajcégben, a PKN Orlenben, a közelmúltban pedig Áldott Zoltán, a Mol Rt. stratégiai vezérigazgató-helyettese nyilatkozott úgy, hogy cége a lengyel PKN felé nyitott volna, ha lemarad az INA-ról. Ugyanakkor a minap ezzel ellentétes vásárlási szándékról is érkezett hír: a PKN vezérigazgatója jelezte, hogy cége érdeklődik a magyar vállalat privatizációja iránt.

Felmerült az összefogás lehe-tősége is, eszerint a Mol és a PKN közösen pályázna a cseh Unipetrolra. Ám a lengyel társaság más partnerrel is próbálkozik, a napokban közzétette, hogy a cseh központtal működő Agrofert Holdinggal készít közös vételi ajánlatot. Ez egyébként már a második kísérlet lenne az Unipetrol 63 százalékának eladására. A korábban sikertelenül zárult pályázatból a cseh kormányzat kizárta a Mol, a TVK és az OMV konzorciumát, míg a vevőként kiválasztott Agrofert kihátrált az ügyletből. Az Unipetrol stratégiai jelentőségét a cseh piacon betöltött kulcspozíciója jelenti. Érdekeltségébe tartozik ugyanis többek között a Ceská Rafinerska finomítóvállalat is.

"Harmadik típusú" kapcsolat sem kizárt a Mol és a lengyel társaság között. Lengyel részről a napokban a kincstárügyi miniszter, majd a PKN vezérigazgatója, tegnap már a miniszterelnök melegítette fel a néhány éve dédelgetett tervet: közép-európai olajkonszert kellene létrehozni, a lengyel társaság vezetésével. A társulás tagja lenne a két cég mellett a Nafta Polska és három dél-lengyelországi finomító összevonásával létrehozandó Lotos csoport, valamint az osztrák OMV is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.