BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megújult a Széchenyi-kártya

Július 1-jétől ötmillió forintra emelkedett a Széchenyi-kártyával igénybe vehető hitelkeret. Negyedévente a korábbi 50 százalékhoz képest 20 százalékig kell előtörlesztést teljesíteni. Bővül azok köre, akik igénybe vehetik a lehetőséget.

Július 1-jétől egymillióról ötmillió forintra emelkedett a Széchenyi-kártyával igénybe vehető hitelkeret. A hitelt továbbra is három kereskedelmi bank - a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt., az OTP Bank Rt. és a Postabank Rt. - nyújtja mikro-, kis és középvállalkozások részére, az igénybe vevők köre a szövetkezetekkel és a részvénytársaságokkal bővült. A korábbi szabályozáshoz képest a kamarai tagság már nem előfeltétele a Széchenyi-kártya igénylésének. A hitel biztosítéki rendszere nem változott az egymillió forintos kártyához képest: magánszemély, illetve a tulajdonosok készfizető kezessége mellett a Hitelgarancia Rt. vállal garanciát a hitelek 73 százalékának visszafizetésére.

Negyedévente a korábbi 50 százalékhoz képest csak a hitelkeret 20 százalékáig kell előtörlesztést teljesíteni, amely összeg a törlesztést követően ismét igénybe vehető. Az 500 ezer, egy-, két-, három-, négy- és ötmillió forint öszszegű hitelkeretet biztosító kártyákért 13 000-35 000 forintos kártyadíjat és egyszázalékos garanciadíjat kell fizetni. A hitel kamata Bubor+1 százalék, amelyet az igénybe vett összeg alapján számítanak fel. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium a Széchenyi-kártyához kamat- és garanciadíj-támogatást biztosít. A megemelt összegű kérelmeket július 1-jétől a kereskedelmi és iparkamarák és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége által működtetett irodákban lehet benyújtani.

A mikro-, kis- és középvállalkozások részére kialakított, kedvezményes kamatozású, állami támogatásban részesített hitelkonstrukció célja, hogy a pályájuk kezdetén lévő, de legalább egy éve működő kisvállalkozá-

sok, egyéni vállalkozók egyszerűsített eljárással, szabad felhasználású, likviditási problémákat kezelő hitelhez jussanak. A vállalkozók szabadon választhatják meg, hogy a konstrukcióban részt vevő három bank közül melyikhez kívánnak fordulni. A hitelkeret megnyitásával egy időben a vállalkozások, vállalkozók egy MasterCard Standard típusú bankkártyát kapnak, amellyel bárhol, bármikor igénybe vehetik a részükre megnyitott hitelkeretet fizetés, vásárlás vagy készpénzfelvétel céljára, anélkül, hogy ezen fizetési tranzakciók miatt külön el kellene menniük a számlájukat vezető bankfiókba.

A bankok által megnyitott, a Széchenyi-kártyához kapcsolódó folyószámláról átutalások is kezdeményezhetőek, illetve a vállalkozás részére befolyó összegeket is jóváírhatják. A vállalkozó bármilyen összeget igénybe vehet a rendelkezésre álló egyenleg és hitelkeret összegén belül, de ezt egy tranzakcióhoz is felhasználhatja a készpénzfelvételi limit figyelembevételével. Ha a számlájára időközben jóváírás érkezik be, a nap végén az összes tranzakció (terhelés, jóváírás) végeredményeként fennmaradó folyószámla-egyenlegből a hitel összege automatikusan visszatörlesztődik.

A hitel rulírozó hitelként működik, a bank csak a ténylegesen fennálló tartozás mértéke után számol fel kamatot. A kamatszámítás az igénybe vett hitel napi állománya alapján történik.

A hitelkeret a szerződés hatálybalépésének napján nyílik meg, amely megegyezik a bank által a Hitelgarancia Rt.-hez benyújtott készfizető kezességvállalási kérelem elfogadásának napjával, s a hitelszerződés keltétől számított háromszázhatvanötödik napon jár le. A Széchenyi-kártya lejárata nem egyezik meg a hitelkeret lejáratával, a hitel futamideje ismételt ügyfélminősítést követően meghosszabbítható. A hitel egy részét minden naptári negyedévben törleszteni kell.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.