Az elektromos és elektronikai hulladék kezeléséről szóló uniós irányelv szerint a közösség tagországaiban 2005 augusztusától minden boltban, ahol festékkazettákat árulnak, kötelesek lesznek visszavenni a végfelhasználótól a kiürült eszközöket a környezetbarát feldolgozás vagy ártalmatlanítás érdekében - tudtuk meg a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumtól. Ugyanakkor a gyártók egy részénél komoly bizonytalanságot okoz, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a kiürült nyomtatópatronok visszavétele nem kötelező, csak mint lehetőség áll fenn. Ráadásul a használt eszközök veszélyes hulladéknak minősülnek, szigorú előírásoknak megfelelően kell kezelni, amit a vállalkozások, a bonyolult engedélyezési eljárás miatt, sok esetben indokolatlan adminisztratív tehernek tartják.
Egyes gyártók azonban már most megpróbálnak megfelelni a két év múlva életbe lépő szabályozásnak. Ebben nemcsak a környezettudatosság motiválja őket, hanem gazdasági érdekeik is. A nyomtatópatronok gyakran közel annyiba kerülnek, mint a készülék maga, ezért előfordul, hogy a gyártó veszteségesen adja el a készüléket, annak reményében, hogy a jövőben a felhasználó további szolgáltatásokat fog tőle vásárolni, amivel már jelentős profitra tehet szert.
A gyártók különböző akciók keretében és motivációs programok segítségével gyűjtik vissza a patronokat, de nem töltik újra, hanem más úton hasznosítják. A program keretében a hulladékot megtisztítják szennyező anyagaiktól, majd számítástechnikai és más iparági termékek (autóalkatrészek, mikrocsip-előállítás kellékei, rézhuzal, elektronikai és elektromos alkatrészek) előállításban nyersanyagként felhasználják. A HP Magyarország tájékoztatása szerint ily módon termékei összetevőinek 95 százaléka, míg összsúlyuk 65 százaléka újrahasznosítható. A fennmaradó rész semlegesítéséről és környezettudatos elhelyezéséről szintén gondoskodnak.
Jelenleg a HP 42 hivatalos viszonteladója működik ma Magyarországon mint begyűjtőhely. A vásárlók motiválására különböző akciókat indítanak. Ilyen a 2002. januárban indult pontgyűjtő akció, melynek keretében a vásárló pontjait ajándék kellékekre válthatja be. Az akció sikerét jelzi, hogy tavaly közel 19 ezer használt festékkazettát sikerült begyűjteni - tájékoztatta lapunkat Malik Adrienn, a HP Magyarország programmenedzsere.
Ismert az a gyakorlat is, miszerint "cserepatron" esetén a forgalmazó árengedményt ad.
A Ricoh Magyarország már két éve készül bevezetni új szolgáltatását, a használt patronok begyűjtését. Mint más nagy gyártók, a Ricoh sem kívánja újratölteni patronjait, ebben az esetben pedig veszélyes hulladéknak minősülnek. A magyar szabályozás nem egyértelmű, ezért a különböző hatóságok ide-oda küldözgetik a vállalatot - mondta a Világgazdaság kérdésére Koczó Elek minőségügyi asszisztens. Hozzátette, jelenleg is folyamatban van kérelmük elbírálása, és remélik, mihamarabb sikerül levenni partnereik válláról a terhet, ami a kiürült patronok kezelésével jár.
Emellett jelentős bevételkiesést okoznak a gyártóknak az egyre nagyobb teret hódító újratöltő vállalatok. Az ezek szolgáltatásait igénybe vevő cégek döntésében nemcsak a környezettudatosság játszik szerepet, hanem fontos a költségtakarékosság is. A Printrex Bt. ezer ügyfele éves szinten, a vállalat forgalma alapján számítva, összesen mintegy 135 millió forintot tud megtakarítani - tudtuk meg Hajas Tamástól, a budapesti kirendeltség vezetőjétől.
A legnagyobb megtakarítást a lézerkazetták felújításával érhetik el a felhasználók, ugyanis egy lézerkazetta több tízezer forintba is kerülhet, és az újratöltött, felújított eszközökhöz körülbelül fele áron hozzájuthatnak.
A felújítás során az eszközt megtisztítják, az esetlegesen már elhasználódott alkatrészeket kicserélik, majd a festéktartályt feltöltik, tehát nem kizárólag újratöltésről van szó.
Hajas Tamás elismerte, hogy valóban több a probléma a felújított patronokkal, de az olyan nagyobb cégek, mint az övék, garanciát vállalnak termékeikre. A garanciás szervizet egyébként mint az egyik legfontosabb szolgáltatást említette, amely biztosítja a felhasználót arról, hogy minőségi terméket kap. Emellett elengedhetetlen az engedélyek megléte, a minőségbiztosítási rendszer (leggyakrabban az ISO 9001), a referenciák és a termékfelelősség-biztosítás, ami abban az esetben védi az ügyfelet, ha az újratöltött eszközök, például egy hibás sorozat, nagyobb károkat okoznának egyszerre több készülékben. Mindenesetre a Printrexnél hasonló esetre még nem volt példa.
A patronok nem tölthetők újra a végtelenségig, illetve a felújítás közben is keletkezik hulladék. Ezt veszélyeshulladék-kezelő társaságnak adják át. A Printrex Bt. üzletkötőin keresztül közvetlenül a végfelhasználókkal áll kapcsolatban, de vannak a piacon olyan cégek is, amelyek kereskedőkön keresztül értékesítik termékeiket.
Még olcsóbban lehet hozzájutni újratöltött patronokhoz az úgynevezett garázstöltőktől. Ebben az esetben azonban jóval nagyobb a kockázat, mivel ők nem vállalnak termékeikre garanciát, így gyakrabban találkozhat a vásárló gyengébb minőséggel, esetleg beszáradt, használhatatlan patronokkal. Annak ellenére, hogy köztudott a garázstöltők gyengébb minősége, jelentős árleszorító hatást okoznak a piacon.
Persze nem minden gyártó nézi tétlenül, hogy sértsék gazdasági érdekeit. Egyes cégek, mint a Lexmark és a HP úgy próbálkoznak védekezni az újratöltések ellen, hogy egy csipet építenek a patronba. Ezek általában jelzik a nyomtatónak a festékanyag mennyiségét, illetve bizonyos idő után "lejárnak" és nem engedik a nyomtatót tovább működni a patronnal. Az újratöltő cégek azonban importból legálisan be tudják szerezni a csipeket.
Egyes márkák már a gyártás során figyelmet fordítanak a környezettudatosságra. A legújabb OKI lézernyomtatókban már külön van a fényhengeregység és külön a tonertartály. Mivel a fényhenger általában lassabban használódik el, mint ahogy a festék kifogy, azt ritkábban kell cserélni, így kevesebb hulladék keletkezik. A Kyocera még ennél is nagyobb újítással állt elő: megalkották az "egész életen át tartó" fényhengert, ezzel is csökkentve a felhalmozódó hulladék menynyiségét.
A kellékek teljes elhasználódása után a jelentős részt kitevő műanyagok feldolgozása és újrahasznosítása a korszerű technológiák ellenére is igen nehéz feladat. Az első fázisban az eszközöket szétbontják, és minden más anyagot - fém, matrica - eltávolítanak róla, majd szétválogatják a különféle műanyagokat. A gyártónak kötelező feltüntetni az anyag típusát, ami megkönynyíti a folyamatot. Mivel azonban még mindig kézi erővel történik a szétbontás, és a feldolgozóüzemek ragaszkodnak ahhoz, hogy egész darabokat kapjanak, igen lassú és aprólékos a munka, ráadásul ez a szállítási költségeket is megdrágítja, mivel így a szállító járművek kapacitása sem használható ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.