Szenvedély- és cukorbetegség, illetve ízületi gyulladás elleni vakcinákkal kapcsolatos kutatásaikról számoltak be vezető biotechnológiai cégek a napokban egy angliai rendezvényen. A biotechnológiai cégek közül a Xenova jár az élen a fejlesztésekben, már a korai klinikai vizsgálatokat végzik a kokain és nikotin elleni vakcinákkal. Az első eredmények igen biztatóak - mondta a Financial Times tudósítójának a brit társaság illetékes igazgatója, hozzátéve, hogy a nikotinvakcinát nem azoknál kívánják alkalmazni, akik még dohányoznak, hanem azoknál, akik már leszoktak. A dohányosok - akik már szerencsésen túljutottak a leszokás fázisán - könnyen visszaeshetnek, ha "csábító" környezetbe kerülnek, a védőoltás viszont jelentősen csökkenti ezt a kockázatot. Hasonló kutatásokat végez az amerikai Nabi és a svájci Cytos is, ám ők még nem jutottak el a klinikai kipróbálás stádiumába.
Az immunrendszer megbetegedéseinek kezelését célzó vakcinák kifejlesztésével a Bristol University jutott a legmesszebbre, amely egy helyi biotech vállalkozással, a Hunter-Fleminggel működik együtt. Az egereken végzett kísérletek során kiderült, hogy az oltással 80 százalékról 15 százalékra csökkent a cukorbetegség előfordulásának valószínűsége.
Ennél ismertebbek és előrehaladottabb állapotban vannak azok a kísérletek, amelyek az immunrendszer erősítését célozzák a rák legyőzése érdekében. A kaliforniai székhelyű CancerVax melanoma elleni vakcinája például a klinikai vizsgálat utolsó fázisába érkezett. Biztató eredményekről számolt be a londoni Onyvax is, amely a prosztatarák elleni oltóanyag kifejlesztésén dolgozik. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.