Több mint kétszázmillió forintos tartozást halmozott fel a Cooptourist Rt., s ezzel nehéz helyzetbe került - mondta lapunknak Kőteleky László vezérigazgató, aki a közelmúltban jelentette be távozási szándékát. A tervezett reorganizációs program csak részben volt sikeres.
Ez nem volt elég ahhoz, hogy a veszteséges gazdálkodás irányát meg tudják fordítani. Ugyanakkor jogerős felszámolási eljárás nincs a cég ellen. A Cooptourist Rt. - amely mintegy 20 százalékban külföldi, 80 százalékban magyar tulajdonban van - novemberi közgyűlésén dönt egyrészt a lemondott vezérigazgató utódjáról, másrészt pedig a cég sorsáról. A tulajdonosok képviselője, Váradi Ernő nem kívánt nyilatkozni a cég helyzetével, jövőjével kapcsolatban.
A veszteséges gazdálkodás felszámolásához szükség lenne egy új, internet alapú kommunikációs rendszerre, a piac igényeihez jobban igazodó árualapra, valamint egy korszerű marketingstratégiára. Mindehhez azonban pénz is kell, amit a tulajdonosok tőkebevonással kívántak megszerezni. Az elmúlt években több kül-, illetve belföldi érdeklődő is volt, ám mindegyik partner - a turizmusban tapasztalható nehézségek miatt - visszalépett. Így a tervezett, mintegy 250-300 millió forintos tőkebevonás mind a mai napig nem valósult meg. A cég próbált hitelt felvenni a Magyar Fejlesztési Banktól, hogy stabilizálja helyzetét, ám a folyamatos likviditási gondok miatt nem kaptak kölcsönt.
A cég üzletágai közül a kiutazás veszteséggel működik, hiszen egy igen szerény, a piaci igényektől elmaradt árualappal nem tudtak versenyben maradni az ádáz küzdelemben. A kiutazás forgalma már 2002-ben is alacsony volt, s ez az idén még mintegy 30 százalékkal csökkent. Az ügynöki tevékenység ugyan jól megy, ám ennek a jutaléka olyan alacsony, hogy a kiutazás veszteségének csak töredékét tudta behozni. A repülőjegy-értékesítésben sem tudták felvenni a versenyt a nagy forgalmat bonyolító konkurenciával.
A legeredményesebb a biztosítási üzletág, amelynek éves árbevétele tavaly 52 millió forint volt, az idén augusztus végéig elérte a 40 millió forintot, s ezzel időarányosan meghaladták a tavalyi szintet. A korábban jól menő kongresszusszervező és beutaztató részleg a közelmúltban szűnt meg, a vezető és munkatársainak távozásával. Ez nagy veszteség, hiszen számos jelentős rendezvényt vittek el a korábbi dolgozók. A társaság jelenleg 13 egységből áll, tavaly négy Cooptourist-irodát zártak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.