BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szén nélkül nem megy

A következő években - részben az árampiaci liberalizáció, részben a tüzelőanyag-piacon uralkodó árak miatt - valószínűleg át kell értékelni az egyes elsődleges energiaforrásokat. Szakemberek arra számítanak, hogy hosszú távon a szén feltámad poraiból, és erre szükség is lesz, hogy féken tartsa a földgázárakat.

Az árampiac megnyitása során előtérbe került az importáram, azonban a paksi atomerőmű 2-es blokkjának kiesése, illetve a nemzetközi piacon tapasztalt nyári áramkimaradások arra intenek, hogy nem lehet egy ország villamosenergia-ellátását alapvetően importra alapozni - mondja Zoltay Ákos, a Magyar Bányászati Szövetség (MBSZ) főtitkára, aki szerint a hazai szénbázisú áramtermelést mindenképpen fejleszteni kell.

A jövő év végén lejár a kiotói egyezmény alapján a szenes erőművek kén-dioxid-kibocsátására vonatkozóan meghatározott környezetvédelmi moratórium, ez azt jelenti, hogy 2004. december 31-én mindazokat az áramtermelő egységeket le kell állítani, amelyek nem teljesítik a szigorúbb kibocsátási értékeket. De mint arra Magyarországon is van példa, van pótlólagos megoldás - jelzi Zoltay Ákos. Az országban elsőként a Mátrai Erőmű Rt. blokkjait szerelték fel füstgáz-kéntelenítő berendezéssel, és a Vértesi Erőmű Rt. oroszlányi erőművében is folyik egy ilyen, úgynevezett retrofit beruházás, amely a károsanyag-kibocsátás csökkentése mellett az egyébként régi szenes erőmű hatásfokának javítását is célozza. Más szenes erőművek élettartamát nem szenes bázison, hanem tüzelőanyag-váltással igyekeznek meghosszabbítani, ebben a körben a biomassza és a földgáz "verseng" egymással. Előbbi esetében a megújuló energiaforrások felhasználásának támogatására hivatott kötelező átvétel és az ehhez kapcsolódó magasabb garantált átvételi ár teszi igazán gazdaságossá a váltást. Zoltay Ákos jelzi, hogy ezek a pótlólagos beruházások komoly anyagi terhet jelentenek az erőmű-tulajdonosok számára, ezért a megtérülés biztonsága alapvető fontosságú.

Nem a kén-dioxid az egyetlen anyag - tudjuk meg az MBSZ főtitkárától -, amelynek csökkentését célul tűzte ki az energiaipar, de ez az, ami a környezetvédők szerint a zöld területeket leginkább pusztító savas esőket okozza. A káros anyagok között a második helyre került a szén-dioxid, majd 2015-től a nitrogén-oxid következik.

A szenes áramtermelés súlya egyébként még mindig igen jelentős Magyarországon, az összes megtermelt villamos energia 28,4 százaléka ezekből az erőművekből kerül ki - jelzi Zoltay Ákos. A piacnyitás során ugyan az importáram került előtérbe, ugyanakkor az MBSZ főtitkára szerint a paksi 2-es blokk kiesése, vagy a nyári olaszországi áramkimaradások azt mutatják, hogy nem lehet egy ország áramellátását alapvetően az importra építeni, kellenek az ellátásbiztonságot garantáló, hazai kapacitások. Ennek fényében azt gondolom, kell fejleszteni a hazai szénbázisú erőműparkot, ami eléggé elöregedett, tehát ezért is fejlesztésre szorul, másrészt komoly lignit- és kőszénvagyon áll rendelkezésre ezekhez a fejlesztésekhez - érvel az MBSZ főtitkára.

A Mátrai Erőmű Rt. például 2020 után is könnyedén termelhet áramot, az ehhez szükséges tüzelőanyag rendelkezésre áll Visontán, illetve Bükkábrány térségében. Hasonlóan a vértesi erőműnél is, a márkushegyi bánya 2014-ig működtethető, az oroszlányi erőművel együtt. Hosszabb távon pedig a toronyi lignitvagyon is szóba kerülhet. Ennek felhasználását még a rendszerváltás előtt megvizsgálták már, de akkor úgy tűnt, a mátraaljai lignitvagyonnal szemben nem gazdaságos, idővel azonban szükség lehet a felhasználásra.

Ugyanígy a Mecsekben meglévő szénkészletek, vagy éppen a szénhez kötött metángáz kiaknázására. Mindezek jelentős tartalékok az importfüggőség csökkentése érdekében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.