Habár az összes tavalyi adat nem elérhető, mégis tisztán látható, hogy a közép-európai régióban csökken az ügyletek száma. Novemberben 170-nel kevesebb tranzakciót hajtottak végre a térségben a tavalyinál, azonban a tranzakció értéke így is elérte a 9 milliárd dollárt.
Magyarország helyzete követi a csökkenő regionális trendet, hiszen például csak novemberben a tavalyi 150 helyett 110 ügyletet regisztráltak. Tavaly az M&A-ügyletek értéke elérte az 1,3 milliárd dollárt, ami magában foglalta a határon túli tranzakciókat is. Nem árt megjegyezni, hogy az idei adatok nem veszik figyelembe a Postabank privatizációját, és két további fontos ügylet, a Mol és az OTP felvásárlásai szintén nincsenek regisztrálva.
Az adatokból azonban kiderül, hogy Magyarországon is felélénkül az M&A-piac az ezredfordulóig bekövetkezett visszaesés után. Az élelmiszer-, a termelő- és a pénzügyi szektor bizonyult a korábbi években a legaktívabbnak, és ezen a területen hazánk közel állt a nemzetközi trendekhez is. A KMPG kimutatása alapján több jelentős közép-európai tranzakció is ezt támasztja alá, noha azok még nem szerepelnek a Dealogic összesítéseiben.
Két jelentős ügylet is olajipari ágazatot érint: a Mol felvásárolta a Slovnaft 23 százalékát, 352 millió dollárért, a PKN Orlen pedig átvette a BP 494 gázállomását, 148 millió dollárért.
A globális trendeket nézve Ázsia és Japán szenvedte el a legnagyobb hanyatlást az M&A-ügyletek számát és értékét tekintve. A szakértők szerint ehhez hozzájárult az is, hogy 2003 több szempontból is bonyolult évnek tekinthető, elég, ha az elhúzódó iraki háborúra, vagy a SARS-vírus elterjedésére gondolunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.