Az ipari nagyfogyasztók megelégedéssel nyugtázták, hogy a gazdasági tárca, illetve a kormány a földgázpiac megnyitásának gyorsítása mellett döntött, és a tervezettnél szélesebb körben teszi lehetővé a piacra lépést - közölte érdeklődésünkre Drucker György, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának (IEF) főtitkára. A majdani piaci szereplők körében novemberben még meglehetős bizonytalanság volt tapasztalható. Egyelőre információink szerint hat nagyfogyasztó jelentette be a Magyar Energia Hivatalban (MEH), hogy piacra kíván lépni, ez éves szinten mintegy 600-700 millió köbméternyi fogyasztást jelent, és több más társaság is fontolgatja ezt a lépést. Tavaly a magyarországi földgázfogyasztás 13 milliárd köbméter körül alakult, ebből 4 milliárdot a háztartási fogyasztóknak értékesítették a gázszolgáltatók.
Drucker György elmondta, hogy egy a közelmúltban az ipari energiafogyasztók körében végzett felmérés szerint 11-12 százalékuk biztosra veszi, vagy valószínűsíti a szolgáltatóváltást. Meghatározó részük az ettől remélt költségcsökkentés, 20,4 százalékuk a testreszabott szolgáltatások miatt, és szempontjaik között megjelenik a minőség javítása is. A fogyasztók legalább 5-10 százalékos árcsökkenést várnak a piaci versenytől, ennél kisebb mértékű megtakarításért nem éri meg a közüzemből való kilépés kockázatát vállalni.
A napokban megjelent feljogosítási rendelet szerint január 1-jétől jogilag minden nem lakossági fogyasztó számára szabad lesz a verseny, vagyis elméletileg akár 70 százalékos mértékben is megnyílhat a piac, a gyakorlatban azonban ennek nincs esélye. Piaci körökben egyébként is attól tartanak, hogy a verseny legfőbb gátja, akárcsak az idén január 1-jével megnyílt árampiacon, a szűkös kínálat lesz. Szikla Zoltán, a Dunapack Rt. vezérigazgató-helyettese a közelmúltban lapunknak elmondta, megkeresték azokat a társaságokat, amelyekről feltételezték, hogy gázzal fognak kereskedni, de értékelhető ajánlatot nem kaptak. Úgy látja, a gázpiac még az árampiacnál is kevésbé lesz működőképes. A BorsodChem Rt. elnök-vezérigazgatója ugyan optimistább, Kovács Ferenc jelezte, miután az áramot a szabadpiacon szerzik be, biztosan igyekeznek majd kihasználni a földgázpiac megnyitásában rejlő lehetőségeket is, elsősorban a költségcsökkentés érdekében.
Első körben öt kereskedő nyújtott be engedélykérelmet a MEH-hez, számuk várhatóan gyarapodni fog. Ugyanakkor szakértők szerint a magyar piacon alapvetően az orosz gáz fog versenyezni az orosz gázzal, bármelyik irányból érkezik is majd az.
Az áramnál nemcsak belföldi kínálat, hanem az importkapacitások szűkössége is akadályozza a piac további nyílását. Hatvani György, a gazdasági minisztérium energetikai helyettes államtitkára a közelmúltban a Világgazdaságnak nyilatkozva elmondta, nyilvánvaló, hogy a villamosenergia-piacnál sokkal nagyobb mértékben lesz importfüggő a magyarországi földgázpiac, azonban itt aligha lehet majd szűkös kapacitásokról beszélni. Attól ugyanis, hogy megnyitjuk a piacot, nem lesz nagyobb az ország fogyasztása - érvelt Hatvani György, hozzátéve, hogy a gáztörvényben és a hozzá kapcsolódó rendeletekben benne van: a feljogosítottá váló fogyasztó kvázi szerzett jogként magával viheti a korábban lekötött szállító- és tározókapacitást. Ez garantálja az energetikai helyettes államtitkár szerint, hogy kereskedelmi megfontolásból senki sem utasíthatja vissza a feljogosított fogyasztó piacra lépését. Hatvani György mindehhez hozzátette: azt kell elérni, hogy ehhez a joghoz párosuljon piaci ajánlat is.
A gázpiacon a Mol Rt. önálló szállítótársaságán belül, számvitelileg szétválasztva működik majd a rendszerirányító, vagyis a gázpiacon az árampiaccal ellentétben az úgynevezett TSO (transmission system operator - hálózati rendszerirányító) modell jön létre. Ez teljes mértékben megfelel az új, január 1-jével életbe lépő uniós direktívának, ennek megfelelően az árampiac szervezetét is át kell majd alakítani. A Molnak két másik, jogilag önálló céget is létre kellett hozni, a kereskedelmi, illetve a tározási feladatokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.