BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem "kínai piac" a China Mart

Néhány hete kezdte meg működését Budapesten a China Mart a tavasszal nyitott Asia Center mellett. Az új kereskedelmi központ abban különbözik a szomszédvártól, hogy kizárólag nagykereskedelem folyik a több mint 25 ezer négyzetméter hasznos terű épület három szintjén, a fennmaradó kettőn pedig januártól vámraktár kap helyet, amelynek engedélyeztetése folyamatban van - mondta el Kishonti Levente, az üzletház képviselője, hozzáfűzve: a terület kihasználtsága teljes, és 150 kereskedő bérel 36,72 négyzetméteres üzletet havonta, négyzetméterenként 15-30 euróért, amelyhez 5 euró/négyzetméter üzemeltetési költség járul.

A China Mart és az Asia Center együttműködési megállapodást kötött, s a vámraktárat mindkét ház kereskedői használni fogják. A vámraktárat üzemeltető vámügynökség, a Liegl Sped Kft. ügyvezetője, Sipos László elmondta, hogy a cég leányvállalata, a Liegl Sped Esztergom Kft. már évek óta vámkezelteti kínai vállalatok áruját, s azok kérésére kezdik meg a tevékenységet Budapesten is. Kitért arra is, hogy a China Mart mint nagykereskedelmi áruház, a Magyarországra érkező ázsiai termékek afféle kelet-európai elosztóközpontja lesz. Ez nem elhanyagolható tény, főleg, ha figyelembe veszszük, hogy az EU-csatlakozás után a magyar vámbevétel jelentős része az ázsiai import függvénye lesz.

A vámraktár a China Mart egyik vonzereje, és sok kereskedő kifejezetten ezért bérel üzletet ebben a központban - mondta Kishonti Levente, kiemelve: jövőre az EU-ba is mehetnek innen az áruk. Magyarország az ázsiai termékek (elsősorban ruházati cikkek) afféle elosztóközpontjává vált az elmúlt években, s az ide érkező áruk 80-85 százalékát továbbexportálják a környező országokba. Mindeddig Ukrajna és Románia volt a legerősebb felvevőpiac a régióban. Az uniós csatlakozás közeledtével az első negyedévben nagyon sok árut várnak, mivel május elseje után megváltozik a kvótarendszer, s ez már szinte kizárólag Brüsszel és Peking ügye lesz.

A China Mart egyébként a kínai kereskedőknek köszönheti feléledését. Kezdetben ugyanis török tőkéből épült volna, ám a törökországi gazdasági válság miatt a beruházás abbamaradt. Kínai befektetők azonban a múlt év végéig jelentős részben kivásárolták a törököket, s a mintegy 30 millió euróba került központ építése másfél éves állás után tavaly ismét megkezdődhetett. (DK)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.