Az elkövetkező hónapokban éles szakaszába lép az uniós agrárpolitika következő szakaszáról szóló vita, amelynek súlyos következményei lehetnek a tagállamok gazdálkodóira nézve. Dömötör Csaba szerint a jelenlegi elképzelések szerint alapjaiban forgatnák fel az agrártámogatási rendszert.
A sajtóba kiszivárgott információk szerint a tervek több ponton is jelentős forráselvonást irányoznak elő, miközben új, költségnövelő előírásokat is bevezetnének.
Első lépésként a támogatási formák összevonása szerepel a tervekben, amit szigorú környezetvédelmi és egyéb feltételekhez kötnének. Ezek azonban jelentős többletterheket rónának a gazdákra – miközben az EU-n kívüli versenytársakra ezek a szabályok nem vonatkoznának. A legsúlyosabb változás a területalapú támogatások megvágása lenne, amely már a közepes méretű, családi gazdaságokat is hátrányosan érintené.
A közös agrárpolitika (KAP) átalakítása ráadásul egy olyan időszakban történne, amikor az európai gazdáknak a Mercosur-megállapodás, illetve az EU és Ukrajna közötti partnerség miatt nehéz versenyhelyzettel kell szembenézniük. Több százezer hektáros ukrán mezőgazdasági üzemek jelenhetnek meg az uniós piacon, miközben a helyi termelők támogatását éppen most csökkentenék.
Dömötör Csaba a dán EU-elnökségtől azt kérdezte:
támogatják-e a bizottsági terveket, vagy kiállnak a jelenlegi támogatási szint mellett? Egyenes választ azonban nem kapott, csupán annyit, hogy a dánok elkötelezettek Ukrajna uniós tagsága mellett.
A miniszter utalt arra is, hogy 2002-ben az akkori tagjelöltek csatlakozásáról született döntés – ez most gyakran előkerül a vitákban érvként. Csakhogy az akkori tagjelöltek tíz évig nem kapták meg azt a szintű agrártámogatást, amelyet nyugati társaik. Ezzel szemben Ukrajna már most élvezheti a belső piac előnyeit, mielőtt formálisan belépne az EU-ba.
Dömötör szerint már most azon dolgoznak, hogyan lehetne az uniós alapokat Ukrajna támogatására mozgósítani. Az agrárpolitikai reform pedig egyre inkább ehhez az új bővítési célhoz igazodik – többek között a területalapú támogatások lefaragásán keresztül. Ez a megközelítés szerinte elfogadhatatlan.
Kiakadt az agrárkamara elnöke az unió tervén: tönkremehet a magyar mezőgazdaság – szerdán nagy gazdatüntetés lesz
A gazdák tiltakozásba kezdenek az uniós tervek ellen. Durva megszorításokra készül Brüsszel az uniós agrártámogatások terén, amelyek a magyar mezőgazdaság végét jelenthetik – figyelmeztetett Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.