BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Elképesztő pénzbesöprést tervez Brüsszel, kiszivárgott Von der Leyen mesterterve, Orbán már reagált is

Ma érkezik a tervezet, és kiszivárgott a főösszeg. Az EU hétéves költségvetése állítólag 1,717 ezermilliárd eurós kiadást céloz meg, ami irdatlan emelkedés lenne a két év múlva véget érő büdzséciklus 1,2 ezermilliárdos nagyságrendjéről. A kérdés nem kevés: ki fizeti a különbséget, kinek a hatalma nő; és elfogadják-e az országok?

Grandiózus és meglepő hétéves költségvetési tervvel áll elő szerdán az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottság a 2028-tól kezdődő évekre, ha igaz a kiszivárgott főösszeg. A megszellőztetett részletekre már reagált Orbán Viktor miniszterelnök is, súlyos szavakkal.

Az EU hétéves költségvetése eddig példátlan hatalmat koncentrálna Brüsszelbe
Az EU hétéves költségvetése eddig példátlan hatalmat koncentrálna Brüsszelbe / Fotó: AFP

A tervezett főösszeg már kedd éjszaka kiszivárgott, és még órákkal a szerdán esedékes közzététel előtt is folyt róla a vita a bizottságban – írja a Politico, a balra hajló befolyásos nemzetközi hírportál.

Ekkora EU-költségvetési főösszegre senki sem számított 

A kiadások tervezett összege sokkoló: 1717 milliárd euró. Az előzetes elemzések arra utaltak, hogy a tagállamok ellenzése miatt a bizottságnak aligha sikerül jelentősen a jelenlegi költségvetési ciklus 1200 milliárd eurós főösszeg fölé srófolni az új költségvetést, holott a brüsszeli víziókban új feladatok jelentek meg a horizonton, mint Ukrajna gyorsított felvétele a tagok közé, a fegyverkezés és a megingott versenyképesség helyreállítása.

A hírek szerint Leyenék magasra teszik a lécet a tárgyalások kezdetén, amelyek igen rázósnak ígérkeznek, tekintve, hogy a megszellőztetett bizottsági tervekkel szemben már előre kemény ellenzék sorakozott fel több témában. 

A kiszivárgás körülményei sem kevésbé érdekesek. A Politicónak négy EU-hivatalnok és diplomata erősítette meg kedden a számot, és a lap szerint a téma annyira érzékeny volt, hogy akkor még a 27 EU-biztos többsége sem értesült róla. Ahhoz azonban nem volt elég érzékeny, hogy ne szivárogjon ki. A továbbiakban, szerdán reggel ülnek össze az Európai Bizottság biztosai, hogy jóváhagyják a tervezetet. 

A lap szerint a kiadások javát jórészt a 27 EU-tagállam fedezné olyan kisebb bevételi tételek mellett, mint a vámfizetések és egy „műanyagadó”. Az Euractiv úgy tudja: új adókat vetnének ki

  • a dohányra,
  • a nagyvállalatokra, 
  • az elektronikus hulladékra
  • és a karbonemissziókra. 

Brüsszelben áll a bál, a helyzet súlyos – posztolta Orbán Viktor

A hírekre már reagált is Orbán Viktor miniszterelnök, aki korábban is aggodalmát fejezte ki a Brüsszelben körvonalazódó átrendezési tervekkel kapcsolatban. „A helyzet súlyos” – áll a magyar kormányfő közösségimédia-posztjában.

 

Ursula von der Leyen mesterterve a lap szerint – amire Orbán is reagálhatott –, hogy pénzt von el a fő területekről, ahová az EU hagyományosan költött – nevezetesen a mezőgazdaságtól és a regionális fejlesztéstől – a védelem és az innováció javára. Ha eleve így van egy nagyobb költségvetésben, még nagyobb a veszély egy lefaragott főösszegűvel. Előzetesen azt is tudni lehetett, hogy a bizottság a maga kezébe koncentrálná a hatalmat a döntésekben, illetve a régióktól a kormányokhoz, amelyeket könnyebb Brüsszelből „fogni”, miközben a kifizetéseket a bürokraták reformokhoz és „jogállami” feltételekhez kötnék. 

Maga a főösszeg még az utolsó pillanatokban is változhat. Ha nem, a kiszivárgott szám azt jelentené, hogy az uniós költségvetés összege a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 1,1 százalékáról 1,23 százalékára változna – becsli a Politico. Közgazdászok előzetesen azt becsülték, hogy a Mario Draghi feltárta versenyképességi problémák kezelésére még ennél is sokkal nagyobb emelkedésre volna szükség.  

A megszellőztetett tervekről és a várható ellenállásról, amikor még nem volt ismert a hatalmas főösszegemelés terve, itt írtunk: 

Nagy nap: Ursula von der Leyen bemutatja az új uniós költségvetést – igazi rémálomnak ígérkezik

Éppen csak hogy átverekedte magát a botrányos vakcinabeszerzés miatti bizalmi szavazáson, jön az Európai Unió hétéves költségvetése – ezt terjeszti elő az Európai Bizottság elnöke. Könnyebb megmondani, ki mit ellenez az eddig ismert tervekből, mint hogy ki mit támogat, miközben a két fronton vívott vámháború is a körmére ég a hatalmuk építésére pályázó brüsszeli bürokratáknak.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.