Hiába próbálja az Európai Bizottság megerősíteni „elkötelezett kapcsolatát” a gazdákkal, az új költségvetési javaslat sokak szerint éppen az ellenkezőjét üzeni. Cseh Tibor, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke szerint a tervezet radikális forráselvonást jelent a mezőgazdaság számára.
Nincs érdemi szakmai vita, csak kommunikáció és hitegetés
– mondta Cseh Tibor.
A javaslat lényege: pénzt átcsoportosítani. A gazdáktól elvont összegeket más uniós prioritások – például védelempolitika, Ukrajna támogatása vagy közös uniós hitelek – finanszírozására használnák. De vajon milyen áron? – tette fel a kérdést a Magosz főtitkára.
A közös agrárpolitika (KAP) az uniós költségvetés közel harmadát teszi ki. Ez nem csupán támogatás, hanem a biztonságos és fenntartható élelmiszer-termelés záloga – állítják a gazdák. Az EU-s előírások világszinten is a legszigorúbbak: kevesebb vegyszer, kevesebb antibiotikum, jobb állatjóléti körülmények. Ezt viszont csak úgy lehet tartani, ha a gazdák mögött stabil finanszírozás áll.
Az Európai Bizottság úgy kezeli, mintha ez ajándék lenne. Mi viszont tudjuk: ez nem ajándék, hanem a túlélésünk alapja
– tette hozzá Cseh Tibor.
A javaslat egyik legnagyobb vitát kiváltó eleme a területalapú támogatások csökkentése és egy új, úgynevezett „jövedelemalapú” rendszer bevezetése. Ennek részletei egyelőre homályosak.
Sokan attól tartanak, hogy a jövőben Brüsszel határozhatja meg, ki érdemel támogatást – és politikai szempontok is közrejátszhatnak. Egyes értelmezések szerint ez akár egy egész ország mezőgazdaságát is ellehetetlenítheti egy „jogállamisági eljárás” ürügyén.
Az elmúlt hónapokban egyre több európai gazdaszervezet emelte fel a hangját. Több mint 70 szervezet lépett fel közösen a javaslat ellen – tüntetések zajlottak nemcsak Budapesten, hanem Brüsszelben is.
„Rólunk, nélkülünk, senki nem dönthet!” – hangzik a gazdák közös álláspontja Cseh Tibor szerint.
Mint mondta, az ügy sorsa még nem dőlt el, de egy dolog biztos: a gazdák nem kérnek a bizonytalan ígéretekből. A tét óriási: az európai élelmiszerjövő és mezőgazdaság fennmaradása.
Ez a vita nem csupán agrárpolitikai kérdés, hanem arról szól, mit eszünk holnap. Vajon valóban kiszorulnak az európai élelmiszerek a boltokból? Megéri-e a rövid távú megtakarítás a hosszú távú veszteségeket?
A következő hónapokban kiderül, képes lesz-e az Európai Unió megtalálni az egyensúlyt a globális kihívások és a saját gazdái iránti felelősség között.
A Világgazdaság korábban megírta, hogy a kiszivárgott hírek szerint, az Európai Bizottság csökkentené a közös agrárpolitikára szánt forrásokat. Vívják meg otthon a mezőgazdasági támogatásokért folytatott csatározásokat a nemzeti kormányok, és legyen kevesebb traktoros tüntetés Brüsszelben – egyes nézetek szerint ez motiválja az Európai Bizottságot, amikor átalakítja az uniós agrárfinanszírozást. A közös agrárpolitika kiszivárgott tervezetében foglaltak szerint az agrárminisztereknek a saját pénzügyminisztereikkel kell megküzdeniük az agrárpénzekért.
Szerdán gazdatüntetés lesz Budapesten. A gazdák tiltakozásba kezdenek az uniós tervek ellen. Durva megszorításokra készül Brüsszel az uniós agrártámogatások terén, amelyek a magyar mezőgazdaság végét jelenthetik – figyelmeztetett Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.