BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapu Tibor űrutazása: az MNB emlékérmével tiszteleg a magyar űrprogram sikere előtt

A Farkas Bertalan küldetését megörökítő emlékérme után ismét magyar űrhajós előtt tiszteleg emlékérmével az MNB. Kapu Tibor űrutazása a HUNOR program keretében valósult meg.

A HUNOR Magyar Űrhajós Program sikerét örökíti meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) idei érmekibocsátási programjának új eleme – derül ki a központi bank szerdai közleményéből, mely felidézi, hogy a jegybank 45 év után másodszor bocsát ki emlékérmét magyar űrhajós tiszteletére. Az emlékérmék 20 ezer forint névértékű ezüst és 3000 forint névértékű színesfém változatai várhatóan az ősszel jelennek meg.

Kapu Tibor, HUNOR program
Fotó: Kapu Tibor / Facebook

A közleményben emlékeztetnek, hogy az MNB 1968 óta rendszeresen bocsát ki emlékérméket hazánk jelentős történelmi, tudományos és kulturális eseményei, évfordulói kapcsán. A HUNOR-emlékérmék az idei program kiemelt elemei közé tartoznak és kétszer négyezer darabos példányszámban jelennek meg, tisztelegve Kapu Tibor űrutazása előtt.

Kapu Tibor űrutazásának köszönhetően 45 év után ismét lesz magyar űrhajóst ünneplő emlékérme

A magyar űrhajós az Axiom–4 misszió keretében június 25-én indult el a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé, ahol 18 sikeres kutatónapot töltött el. Kapu Tibor volt ezzel az első magyar, aki az ISS fedélzetére léphetett. A jegybanki közlemény felidézi, hogy 

a program a 2021-ben elfogadott Magyarország Űrstratégiája eredményeként valósulhatott meg, amely dokumentum célul tűzte ki egy űrprogram létrehozását és azon belül egy nemzeti kutatóűrhajós küldését a világűrbe. 

Korábban az MNB az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan űrutazása alkalmából 1980-ban is kibocsátott már emlékérmét, így a HUNOR program sikerét jelző új emlékérmével a jegybank 45 év elteltével immár másodjára tiszteleg a magyar űrhajózás előtt. 

Nem érdemes az emlékérmét elkölteni

Az MNB arra is felhívja a figyelmet, hogy a HUNOR-emlékérmék elsődleges szerepe az ismeretterjesztés, a mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő. 

A Kapu Tibor űrutazását megörökítő érméken szereplő névérték ezért inkább az érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja, ám aligha tévedünk nagyot, ha azt feltételezzük, hogy ez még növekedni is fog. 

Az ezüst- és a színesfém változat eltérő értékjelzéssel, de azonos érmeképpel jelenik meg. Az érmék előoldala a Föld és a világűr találkozását, illetve a Hunor által űzött Csodaszarvast a hagyománynak megfelelően csillagképként jeleníti meg, utalva a HUNOR program hivatalos jelvényének szimbolikájára is. A hátoldal a küldetés két magyar kutatóűrhajósát, Kapu Tibort és Cserényi Gyulát ábrázolja félprofilból.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.