A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) egy hónappal a beadási start előtt hirdette meg a kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztését támogató pályázatait. Így bőven van idő megismerésükre és az előkészítésre. Érdemes minél előbb hozzáfogni, hiszen a tárca 2200-2400-ra becsüli a leendő nyertesek számát.
Az idei hét kkv-pályázat közül kettőt a Széchenyi vállalkozásfejlesztési program keretében írtak ki. Ezek együttes támogatási kerete 380 millió forint, aminek a büdzsé a forrása. Az öt uniós társfinanszírozású pályázat - amelyek a gazdasági versenyképességi operatív programba tartoznak - összkerete 9,872 milliárd forint. A források eredetének különbözősége a pályázókat nem érinti.
Az idén több pályázati feltétel vált kedvezőbbé és egységesebbé. A legnagyobb változás, hogy bővült a támogatást igénybe vevők köre. Ugyanis már az EU-feltételek szerinti árbevétel-, illetve mérlegfőösszeg-plafont vették figyelembe, amelyek változatlan létszámnál lényegesen magasabbak, mint a magyar definíciók. E szerint azon vállalkozások (gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók) jogosultak a támogatás igénybevételére, amelyek 250 főnél kevesebbet foglalkoztatnak, éves nettó árbevételük legfeljebb 40 millió eurónak megfelelő forint, vagy mérlegfőösszegük maximum 27 millió eurónak megfelelő forint. Ezek az értékek jóval meghaladják a 2003. évi pályázatoknál alkalmazottakat, amelyek ennél a létszám-kategóriánál (középvállalkozások) - 250-es forint/euró árfolyammal számolva - 10,8, illetve 16 millió eurót tettek ki.
Az idei kkv-pályázatok újdonsága az is, hogy a támogatási maximum egységesen a projekt költségének a fele lehet, míg ez eddig különböző (25 és 30 százalék) volt. Nőttek a pályázható keretek is. A kedvező módosítások közé tartozik, hogy már nem kizáró ok az elmúlt két év valamelyikének veszteséges gazdálkodása. A negatív saját tőke viszont továbbra is kizáró ok marad. Az idén a kkv-pályázatoknál az annak keretében támogatott fejlesztésen felül a készítés költségére maximum százmillió forint jár automatikusan. Ez tehát nem része a támogatásnak, de csak a számlával igazolt összeg vehető igénybe.
Az említett feltételek a hét kkv-s pályázat közül hatnál érvényesek. Kivételt csupán a háziorvosi működési jog kivásárlását, vagy az egészségügyi közszolgáltatás nyújtását segítő kamattámogatásra meghirdetett pályázat jelent. Az idei pályázatok közül a legnagyobb kerettel (6,4 milliárd forint) a kis- és középvállalkozások műszaki-technológiai hátterének fejlesztését támogatják. Az ennek keretében igényelhető maximum 25 millió forint.
A pályázatokról részletes információ található a GKM honlapján, a pályázatkezelő Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht.-nál, valamint a 06-40/630-530-as telefonszámon elérhető ügyfélszolgálaton. A pályázatok 2004. február 16-ától szeptember 30-ig adhatók be. Teljes dokumentációjuk nyomtatott és elektronikus formában a GKM és a pályázatkezelő kht. honlapján érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.