BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevés és nagyon drága a londoni albérlet

Akik a szabad munkavállalási lehetőséget kihasználva az Egyesült Királyságba készülnek, jobb, ha felkészülnek: igen magasak a bérleti díjak, és sok mindenre kell figyelni a szerződéskötéskor is. Maguk az eladásra kínált lakások is rendkívül drágák, hiába emelte a minap a központi kamatlábat a Mervyn King vezette Bank of England.

Bár az Egyesült Királyság nem korlátozza az új tagálla-mok állampolgárainak munkavállalását, a lakhatás megoldása továbbra is gond. A kontinensen itt a legdrágább a lakás, és az idén hónapról hónapra egyre gyorsabban nőtt az ingatlanok ára. Ráadásul a szakértők az árak további, igaz, lassabb emelkedését jósolják. Így egyre jobban megéri lakást bérelni, főleg, ha a bérleti díjon két-három ember osztozik - derül ki a BBC összeállításából.

A magyar munkavállalók számára problémát jelenthet, hogy számos régióban, különösen Londonban és körzetében szinte megfizethetetlen a lakásbérlet. Ehhez az is hozzájárul, hogy Angliában a bérelt lakások elhelyezkedésétől és méretétől függően adót kell fizetni. Az sem segít, hogy európai összehasonlításban itt az egyik legalacsonyabb, mindössze 8 százalékos a magánbérlakások részaránya, miközben a lakások tekintélyes része, 29 százaléka szociális bérlakás, míg az otthonok 64 százalékát a tulajdonos lakja.

London belső zónáiban így egy kisméretű lakás havi 800-1000 fontba kerül, a külső kerületekben - feltéve, hogy elég szerények az igényeink - már 200-400 fontért is lakhatunk. Vidéken, Hampshire és Southampton körzetében havi 300 fontért is kapni jó helyen lévő lakást, míg Skóciában a 200 fontos szállás sem ritka - derül ki a Rightmove nevű bérletportál adataiból. Az ingatlanügynökségek tapasztalatai szerint a bérelt lakás kiválasztásánál elsősorban az ár számít, de a munkahelytől való távolság, az iskolák, üzletek közelsége, a parkolási lehetőségek, illetve a metró elérhetősége is meghatározó.

Ha lakást akarunk bérelni, célszerű újságban hirdetni, illetve ingatlanügynökséghez fordulni. Ez utóbbi esetben nagyon sok időt és munkát takaríthatunk meg, ráadásul EU-szerte Angliában kell a legkevesebbet fizetni egy sikeres ügylet lebonyolításáért: az Ingatlanbefektetés című lap szerint 1-1,5 százalék a szokásos közvetítői jutalék.

A bérbeadók szinte minden esetben referenciákat követelnek bérlőiktől: igazolni kell, hogy nem lesznek fizetési problémáink. Ennek ellenőrzése kiterjedhet a múltbeli fizetési fegyelem felmérésére, a munkaviszony igazolására, sőt az sem kizárt, hogy egy fizetést garantáló személyt kell megneveznie a bérlőnek.

Célszerű ugyanakkor a lakást bérlőknek is ellenőrizni, hogy a lakástulajdonosok, illetve főbérlők tagjai-e valamilyen szakmai egyesületnek, és vannak-e referenciáik. A későbbi viták elkerülése végett az írásos szerződésben tisztázni kell, milyen berendezések, felszerelések használatát foglalja magában a lakbér. Az esetleg okozott károk, vagy az elmaradt lakbér fedezésére beköltözés előtt letétet kell fizetni, amely általában 1-1,5 havi bérleti díjnak felel meg. Ezt csak a kiegészítő elemek sértetlenül hagyásakor, távozáskor kaphatjuk vissza. A letét visszafizetése kapcsán különösen sok gond merülhet fel, ezért kell már a szerződésben is körültekintő felsorolásra törekedni. Szerződésbe kell foglalni a bérleti díj esedékességét (heti vagy havi fizetés), a letét mértékét, valamint a határidő előtti felmondás díját is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.