BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kényszerpályán mozgó hazai gázárak

A földgázárak emelése elkerülhetetlennek látszik ugyan, de ágazati szakértők szerint nem feltétlenül látszik szükségesnek még ebben az évben a világpiaci árakhoz igazítani azokat. Az érvényes hatósági árak 32,5 dolláros importárig finanszírozzák a Mol Rt. oroszországi földgázimportját - tudtuk meg Varró Lászlótól, a Magyar Energia Hivatal vezető közgazdászától. Az első fél évben azonban a jelenleginél lényegesen alacsonyabb olajárak és az erős forint miatt mintegy 100 millió dolláros tartaléka képződött az olajtársaságnak, amit első félévi gyorsjelentése szerint el is határolt. Ez a tartalék azonban legfeljebb 4-5 hónapra lehet elegendő, ha 40 dollár fölött stabilizálódik az olaj világpiaci ára.

Ismert, hogy a Mol-Gazprom gázszállítási szerződés szerint az importelszámolás alapja a londoni olajtőzsde előző kilenchavi gáz- és fűtőolaj átlagára dollárban. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az olajárak viszonylag gyorsan normalizálónak, az áremelési nyomás csökken a hatósági földgázáraknál.

A szükségesnek tűnő áremelés mértékére vonatkozóan egyelőre nincsenek pontos számítások. Azt lehet tudni, hogy a 40 dolláros olajár katasztrófa-forgatókönyvnek számít, az energiahivatalban 35-40 dolláros szintre végeztek számításokat. A tavaly októbertől működő lakossági árkiegészítő rendszert finanszírozó, a hazai kitermelésű földgáz után fizetendő bányajáradék-bevétel egyébként annál nagyobb, minél drágább a gáz. A járadék alapja ugyanis a hazai kitermelési költségek és a árak különbözete. Mindezek eredményeként egy százalék olajár-emelkedés a lakossági fogyasztóknál mindössze 0,2-0,3 százalékos áremelési nyomást eredményez. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.