Regiszter Plakát Nyomda Kft.
A tizenkét évvel ezelőtt alapított társaság kezdetben csak plakátokat nyomtatott, azóta azonban jelentősen bővítette tevékenységét, s amire szlogenjük is utal, a névjegytől az óriásplakátig ki tudják szolgálni a megrendelői igényeket. Az igazgató hozzátette, hogy szerinte a fővárosban az övék az egyetlen nyomda, ahol három technológia - offszetnyomtatás, szitatechnológia, digitális nyomtatás - együttesen megtalálható. Öt darab nagyteljesítményű ofszetnyomó gépük van, a szitatechnológiával pedig a városszerte látható óriásplakátokat készítik. Digitális nyomtatással a műanyag kártyától az óriásplakátig mindent el tudnak készíteni. Négyfajta digitális nyomdagépük van, a legkisebbel műanyag kártyát tudnak nyomni, a legnagyobbal pedig úgynevezett épülethálót is.
Horváth Mihály kiemelte, előnyük, hogy egy-egy reklámcég minden nyomtatnivalót egy helyen meg tud rendelni náluk. A nyomdák egyfajta gazdasági barométerként is működnek, ha jól megy a cégeknek, többet tudnak költeni reklámkiadványokra, üzleti prospektusokra is. Az ügyvezető igazgató megjegyezte, érezhető, hogy a gazdaság az utóbbi hónapokban lendületbe jött. Ezt jelzi, hogy a nyári hónapokban is sok megrendelésük volt, míg a korábbi esztendőkben jellemző volt, hogy a június-augusztus közötti időszak uborkaszezonnak számított.
A Regiszter Plakát Nyomda Kft. az ágazatban a középvállalkozások közé tartozik, s a cégvezető megítélése szerint kategóriájában az élmezőnyben helyezkedik el. A társaság célkitűzése, hogy évente 10-15 százalékkal növelje árbevételét. A társaság nem tartozik azon nyomdák közé, melyek jelentős beruházásokat valósítottak meg, s bővülő kapacitásaikat nem tudják kihasználni. A cég terepe elsősorban a belföldi piac, de már a környező országokban - Csehországban, Szerbiában, Horvátországban, Szlovákiában - is készítettek választási óriásplakátokat. A nyomda magyar magántulajdonban van, s megalapítása óta családi vállalkozásként működik. Horváth Mihály harminckét éve tevékenykedik a nyomdaiparban, így a cégen belül az ő kompetenciájába tartoznak a szakmai kérdések, felesége foglalkozik a pénzügyekkel, míg lánya a marketinggel. A nyomda 2000 négyzetméternyi területen működik, s a sikeres üzletmenet velejárója, hogy a telephelyre már ráférne egy bővítés. Egyelőre azonban ez nem szerepel a tervek között, az ügyvezető úgy fogalmazott, arra sajnálja a pénzt, inkább a gépparkot igyekszik tovább fejleszteni. A nyomdászat tőkeerős ágazat, hiszen egy-egy új berendezés ára elérheti a százmillió forintot is, a megtérülés pedig öt-hét év. Ráadásul a technológia rohamléptekben fejlődik, s ha egy gép betölti a tizedik életévét, érdemes elgondolkodni a cseréjén. Hozzátette, hogy a nyomdászat nemzetközi seregszemléjét, a Drupa kiállítást négyévente rendezik meg Németországban, de a technikai fejlődés oly mértékű, hogy a kétévenkénti vásárnak is lenne létjogosultsága.
Az új gépek beszerzése mellett a Regiszter és Plakát Nyomda Kft. hangsúlyt fektet arra is, hogy jó szakembergárdája legyen. Az ügyvezető szavaiból kitűnik, ez cseppet sem könnyű feladat, sok más szakmához hasonlóan ugyanis a nyomdászatban is probléma van a szakmunkás-utánpótlással. Ennek fő oka, hogy az ágazatban megszűnt a szakmunkásképzés, s Horváth Mihály szerint a főiskolai oktatás színvonala sem megfelelő. A jó szakembereket meg kell fizetni, s e téren is árverseny van a munkaerőpiacon. A konkurenciaharc más téren is jelentkezik, s a szerencselovagok felbukkanása a nyomdászatban is zavart okoz. Nem ritka, hogy némelyik, úgynevezett garázsnyomda áron alul vállal el egy-egy megbízást, miközben nem egyenlíti ki az alapanyagszámláit, s adósságcsapdába kerül.


