Források itthon és az EU-ban
Nem árt figyelni a jogosultságokra és szabályokra
Számos esetben mérlegelni kell, hogy honnan, mely forrásból kaphat több lehetőséget a potenciális kedvezményezett, s ha adott esetben egy hazai és uniós program is támogatná, elindítható-e a beruházás párhuzamosan megpályázott források segítségével. Ebből következően nemcsak a források hátterét, de jogosultsági szintjét is vizsgálnunk kell. A pályázati források jelenleg háromféle finanszírozási körből származhatnak. Lehetnek 1. hazai pályázatok, 2. közösségi programok közvetlenül Brüszszelből és 3. társfinanszírozott programok, a Nemzeti fejlesztési terv keretében.
A hazai forrásokra általában minisztériumok, regionális területfejlesztési tanácsok és megyei illetőségű hivatalok tesznek közzé pályázati felhívásokat. Itt 35-50 százalékos támogatási arány érhető el, a támogatások nagysága általában 5 és 50 millió forint közé tehető.
A társfinanszírozott pályázatoknál a vállalkozói szférában általában 35-50 százalékos, a civil és intézményi szférában pedig 65-85 százalékos lehet az arány, és már az elnyerhető támogatás is nagyobb: összege 5 milliótól 150 millió forintig terjedhet, de az intézményi szférában még ennél is nagyobb lehet indokolt esetben.
Az európai uniós programok általában két szempont szerint vizsgálják a pályázót. Az egyik mérce alapján azt elemzik, hogy a támogatni kívánt projekt jövedelemtermelő, vagy sem, a támogatási százalékot is ennek alapján határozzák meg. Ilyen esetekben a támogatási arány szintén 35-50 százalék között mozog, viszont a támogatási érték számos esetben minden elképzelést felülmúl, és euróban is milliós tétel lehet.
Már az előcsatlakozási alapoknál is találkozhattunk azonban olyan kitétellel, hogy aki ilyen forrásokra pályázott, az ugyanarra a projektre más uniós forrásból támogatást nem kérhetett. Ezt azért is fontos szem előtt tartani, mert a források közötti átjárhatóság mindmáig vizsgált és felügyelt követelmény. Idesorolhatóak például az úgynevezett "de minimis" támogatások, amelyekből például a pályázó három év alatt százezer eurónál nagyobb összeget nem igényelhet.
Ugyanitt érdemes megemlíteni az egyik legdivatosabban kapcsolt pályázati formát, ahol a vállalkozó egy új gép, technológia vásárlása kapcsán jelentős számú munkahelyet teremt, és ehhez speciális képzés is kapcsolódik. Ez esetben például egy gvop-s pályázathoz nagyszerűen kapcsolhatunk egy humánerőforrás-fejlesztési programot, de a képzésre az OFA-tól is pályázhatunk, vagy a munkahelyteremtések kapcsán a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumtól munkahely-teremtési támogatás is lehívható.
Fontos azonban ezekben az esetekben mindig szem előtt tartani, hogy nem mindegy, mit, mikor és mivel kapcsolunk öszsze, hiszen az államháztartás pályázati kiírásonként és programonként megszabja az összekapcsolás határait. Aki egy konkrét beruházás kapcsán körültekintés nélkül túl sok programban szeretne egy időben részt venni, azt az összes lehetőségből kizárhatják. Fontos tehát figyelni a jogosultságokra és szabályokra!


