Végveszélybe kerül a Nitrokémia 2000 Rt., amennyiben a felszámoló Vectigalis Rt.-nek nem sikerül megegyeznie a hitelező bankokkal és a szállítókkal. Az egyik legnagyobb hazai vegyipari cég ellen azért indítottak felszámolási eljárást, mert 50 millió forinttal maradt adósa az egyik szállítójának, a Kilométer Kft.-nek. Varga Jenőtől megtudtuk, hogy a napokban a cég életét döntően befolyásoló tárgyalásokat folytatnak bankokkal, s ha sikerül hitelhez jutnia a Nitrokémiának - mely már az f. a. kitétellel a neve mellett új cégnek számít -, úgy biztosítani lehet további működtetését. Ez a későbbiekben lehetővé tenné azt is, hogy a hitelezők is pénzükhöz jussanak. Tárgyalnak potenciális vevőkkel is. Korábban a magyar vegyipar fellegvárának tartott társaság 2-2,5 milliárd forintra rúgó adósságot halmozott fel. Amenynyiben a tárgyalások nem vezetnek eredményre, úgy lakat kerülhet a cég kapujára, s 320 ember kaphat felmondólevelet. Egyelőre nem állt le a gyár; Varga Jenő úgy fogalmazott, hogy "melegen tartják" az üzemet, a termelés beindításának feltételeit biztosítják, valamint befejezik a megkezdett termékek gyártását. A társaság a jövőben a növényvédő szerek és intermedierek gyártására kívánna koncentrálni. Leépítés még nem volt, de az elnök-vezérigazgató nem titkolta, hogy a termelés beindítása esetén is elkerülhetetlen lesz a karcsúsítás. Problémát jelent a Nitrokémiának, hogy a jogszabály szerint felszámolás alatt lévő cég jövedéki engedélyt nem kaphat, s így a számára szükséges alapanyagot, a benzinszármazék ortoxilolt sem szerezheti be. Ennek feloldására a felszámoló Nitrosen Kft. néven új céget alapított, melynek bejegyzése a napokban várható.
A kívülállók számára váratlan lehet a Nitrokémia zuhanórepülése, hisz a múlt év tavaszán úgy tűnt, hogy tőkeerős többségi tulajdonosa lesz a társaságnak. A londoni bejegyzésű pénzügyi befektető cég, a First Empire Investments (FEI) Ltd. ugyanis 60 százalékos részesedést szerzett a társaságban. Pintér János, a társaság magyarországi terü-leti igazgatója akkor úgy nyilatkozott, hogy az átszervezést köve-tően a vegyipari profilt kívánják erősíteni, s az exportot felfuttatni az orosz piacon. Azt ígérte, hogy az új többségi tulajdonossal a cég eredményei is javulni fognak, a részvények értéke pedig emelkedni fog. Nemrég viszont már arról jelentek meg hírek, hogy a részvények eladásakor a FEI már nem is létezett. A Nitrokémia privatizációjakor a cégnek 700-800 millió forintos tőkeemelésre lett volna szüksége a termelés, illetve a fejlesztések finanszírozásához. A cégnél bíztak abban, hogy a FEI tőkét hoz a cégbe, de nem így történt. Ez vezetett ahhoz, hogy a bankok felmondták a hiteleket, a likviditási gondokkal küzdő cég pedig év végén már nem kerülhette el a felszámolást. (HÉ)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.