BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drága gázból nem lesz olcsó áram

Az erőművek számára öt hónap alatt 50 százalékkal drágul a földgáz. A legnagyobb gáztüzelésű áramtermelő, a Dunamenti Erőmű Rt. kénytelen a Moltól magasabban megszabott áron venni az energiahordozót, mert a szabad gáz hiánycikknek számít a piacon. Azt még nem tudni, hogy emelkedő költségeiket miként tudják érvényesíteni áraikban.

Nagymértékben és igen kellemetlenül érinti a Dunamenti Erőmű Rt. (DERT) működését a novemberi és a jövő év elejére tervezett erőművi gázáremelés, amelyet Kuhl Tibor, a cég vezérigazgatója az elmúlt évek legátgondolatlanabb regulációs lépésének nevezett. Ehhez fogható utoljára 1996-ban történt, amikor engedték a nehéz fűtőolaj árát egy csapásra 40 százalékkal megemelni anélkül, hogy a drasztikus tüzelőanyagár-emelés a fogyasztói árakban a legkisebb mértékben megjelent volna. Akkor ebből nemzetközi botrány kerekedett - emlékszik vissza -, ám a tanulságokat nem szűrték le, hiszen az árszabályozó hatóság most sem folytatott előzetes egyeztetést az érintettek körében.

Novembertől az ország második legnagyobb erőművének számító DERT számára a Mol vezetékéről közvetlenül vételezett földgáz drágul. Nem először: az erőműveknek augusztusban 7, novemberben 26 százalékkal drágul a gáz, és már előre jeleztek egy további 19 százalékos emelést januártól. Magyarán öt hónap alatt másfélszeresére nő a Moltól vett gáz ára. Egyébként villamos energiát termelni nagyobb volumenben ma - és holnap is - csak a Moltól közvetlenül beszerzett gázból lehet Magyarországon - teszi hozzá Kuhl Tibor. S mit tehetnek, hogy növekedő tüzelőanyag-költségeiket érvényesítsék az áraikban? Nos, árfelülvizsgálatot kérhetnek a Magyar Energiahivataltól. A Dunamentit tíz éve irányító vezérigazgató ezt eddig egyszer sem tette meg, mindig elfogadta a hatósági árat. Lehet, hogy ez már nem lesz fenntartható a jövőben - jegyzi meg lakonikusan.

A hazai gázpiacon a Dunamenti Erőmű nagy halnak számít: fogyasztása évi másfél milliárd köbméter, vagyis az összfelhasználás egytizede. A cég a Molhoz van láncolva, ennyi gázt a szabadpiacon megvásárolni, ráadásul versenyképes áron, ugyanis lehetetlenség. E mennyiség töredékét sincs esélye bárkinek beszerezni a deregulált gázpiacon, ha egyáltalán gázdereguláció létezik. "De legalább engednék, hogy azt a töredéket alternatív módon beszerezhessük, anélkül hogy elveszítenénk gázellátásunk biztonságát, veszélyeztetve ezzel áramtermelésünk biztonságát - fogalmazza meg vágyait Kuhl Tibor.

Ami a 2007 közepére tervezett teljes piacnyitást illeti, Kuhl Tibor kifejtette: legnagyobb független áramtermelőként Magyarországon egy jól, villany és gáz viszonylatában összehangoltan működő szabályozott energiapiacot jobbnak tartunk, mint ezt a jelenlegi, végső soron a verseny teljes megszűnéséhez vezető, vertikálisan integrált domináns koncentrációt. Velünk, független termelőkkel indult el Magyarországon tíz éve a racionalizálás, a pazarlás felszámolásának, a kemény munkának a versenye a villamosenergia-iparban. Kár lenne, ha ez a verseny véget érne.

Az áramszolgáltatókkal szemben az erőművek számára az áramár nem tartalmaz garantált nyereséghányadot. A termelők egyedi árszabályozása immár második éve megszűnt. Azóta egyedi szerződések keretében, ha némileg torz módon is, de végső soron a verseny működik, ez határozza meg az erőművek nyereségének vagy a veszteségének a mértékét. "A jövőre nézve az egyetlen garanciát az ország és az EU stabilitásának a fenntartásában látjuk. Ebben bízunk, és abban, hogy az energiapolitikai döntéshozás a diszkriminációmentes ár- és versenyszabályokat majdcsak betartja és betartatja itthon is" - hangsúlyozza Kuhl Tibor.

A DERT a maga részéről előretekint. Ezt jelzi, hogy 200 millió eurós erőműberuházást terveznek, amely az évtized végére valósulna meg. Várhatóan jövőre döntenek arról, hogy előtétturbinákkal növelik-e a hatásfokot, vagy pedig egy új, kombinált ciklusú erőművet hoznak létre barnamezős beruházásban. Utóbbi drágább megoldást jelent. (Nagy gáztüzelésű blokkok Magyarországon leginkább 400 MW-os "kiszerelésben" jönnek szóba.)

Az idő nem sürgeti őket, hiszen a 90-es években épült, korszerű gázturbinás technológiájú villany- és hőtermelő G egységeik mellett, az 1300 MW-os beépített teljesítményű F blokkjaik állapotát is megfelelőnek ítéli a szakma és a hatósági felügyelet. A G egységek 2015-ig, az F üzemrész kb. 2010-ig működőképes jelenlegi állapotában. A gázturbinás egységek kihasználtsága az idén is magas. A kondenzációs F blokkok termelése alacsony, ugyanakkor ezeknek a blokkoknak az igénybevétele rendszerszolgáltatási célra igen magas, tekintve, hogy a hazai tartalékok szűkebbek, mint az uniós átlag. "Erőművünk rugalmasan, gazdaságosan, balesetmentesen és üzembiztosan dolgozik, egyben kiemelkedően környezetkímélő" - hangsúlyozza a vezérigazgató, megemlítve ugyanakkor, hogy ha nem lesz piac 2007-ben, akkor a már most betervezett beruházások is leállnak, és ez ellátásbiztonsági problémákhoz vezethet. A jelenlegi energiapolitikai lépések nem adnak megnyugtató jelzést, nem biztosítanak kiszámíthatóságot a befektetőknek.

Az energiastratégia távolról sem kommersz piaci termék. Az egyes kormányok felelőssége óriási, az EU csak azt mondja meg, mit nem szabad. Együtt kell működni a befektetőkkel, a partneri kapcsolatot a piac nem helyettesíti. A fenntartható fejlődéshez minimum partneri összefogás kell, az ennél sokkal komplexebb - mondja Kuhl Tibor.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.