BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új napelempark épül Kárpátalján – nagy lépés a decentralizált energiarendszer felé

A beruházó Elios Luchky Kft. a projekt megvalósításához 10,8 millió eurós befektetési hitelszerződést írt alá az ukrán Oschadbankkal. A tervek szerint a Munkácsi járásban, Ukrajna területén egy 22,35 megawattos teljesítményű napelemes erőművet építenek.

A neperőmű energiatermelő részeihez egy 16 MW-os inverterrendszer és egy 33,44 megawattórás kapacitású energiatároló egység is kapcsolódik. Az építkezés befejezését és az üzembe helyezést 2026 januárjára tervezik, Ukrajnában – írja a Kiszo.

Ukrajna
Ukrajna - decentralizált napelempark épül / Fotó: Shutterstock

Ez a beruházás nem csupán újabb lépés a decentralizált energiarendszerek felé, hanem egyben bizonyítéka annak is, hogy az ukrán vállalatok képesek összetett technológiai és infrastrukturális kihívások megvalósítására

– mondta Olena Skripnik, a Helios Strategia alapítója.

A Helios Strategia egy nemzetközi mérnöki cégcsoport, amely napelemes rendszerek tervezésére és kivitelezésére (EPC-projektekre), valamint ipari és kereskedelmi energiatárolási megoldásokra szakosodott. A vállalat eddig összesen 1,2 gigawatt összkapacitású naperőmű-projektben vett részt, ezek többsége Dnyipropetrovszk, Odessza és Mikolajiv megyékben található.

Recseg-ropog a meglévő ukrán energia-infrastruktúra

Félő, hogy összeomlik az ukrán energiarendszer. Márciusban megindult az atomerőművi egységek szokásos karbantartási szezonja Ukrajnában. Május végére már három nukleáris blokk esett ki a rendszerből, ami jelentősen csökkentette a termelési kapacitást. Olha Buszlavec, az energetikai minisztérium volt vezetője szerint ezzel párhuzamosan zajlik a korábban rakétatámadások által megrongált erőművek helyreállítása is, ám az ezek által nyújtott stabilitás csak részleges. Tavaly nyáron a márciustól júniusig tartó időszakban 9 gigawatt villamosenergia-termelő kapacitás esett ki az orosz támadások miatt, ami akkor áramszünetekhez vezetett. Idén eddig nem voltak ilyen léptékű támadások, a kockázat azonban továbbra is fennáll, így az ukrán energiarendszer teljesítőképessége kérdéses marad.
A kritikus kockázati egyenlet második összetevője a növekvő hőmérsékleti függőség. Az utóbbi években rohamosan nőtt a háztartási és vállalati napenergia-rendszerek beépített kapacitása: 2025 májusára ezek teljes teljesítménye elérte a 7,1 gigawattot, miközben az atomerőművek működő blokkjainak összkapacitása 7,7 gigawatt.

Szinte folyamatosan támadják a Zaporizzsjai Atomerőművet 

Fontos vezetéket találtak el az oroszok. Az orosz–ukrán háború kezdete óta kilencedszer maradt áram nélkül a zaporizzsjai atomerőmű. Az Ukrajnában található zaporizzsjai atomerőmű nemrég elvesztette az összes külső energiaforrását. Ez volt a kilencedik ilyen eset az orosz–ukrán háború 2022-es kitörése óta, és az első alkalom 2023 vége óta. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) X-bejegyzése szerint Európa legnagyobb működő atomerőműve jelenleg vészhelyzeti dízelgenerátorok áramellátására támaszkodik, ami a NAÜ főigazgatója, Rafael Grossi szerint rendkívül bizonytalan nukleáris biztonsági helyzetet jelent.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.