BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szabadpiacra terelt fogyasztók

Az újabb földgázár-emelések a szabadpiac irányába terelhetik a ma még hatósági áron vásárló vállalati fogyasztókat. A váltásnál azonban figyelembe kell venni, hogy a piacon gyorsabban ingadoznak az árak, s az ottani beszerzés hosszú távon kecsegtet csak jelentős előnyökkel.

A hazai nem lakossági célú fogyasztók számára november 1-jétől átlagosan 19 százalékkal nő a gáz ára. A drágulás újabb hullámot indíthat el a közüzemi ellátásból a szabadpiaci beszerzések irányába.

A jogszabályok szerint ma minden nem lakossági fogyasztó kiléphet a szabadpiacra, a lakosságiak viszont csak 2007. július 1-jétől tehetik ezt meg. A versenypiaci fogyasztó kereskedőtől, hazai földgáztermelőtől, importból és - majd ha megnyílik - tőzsdén is beszerezheti a földgázt - fejtette ki lapunknak Góczi István, az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (EMFESZ) ügyvezető igazgatója. (A cég az idén közel hárommilliárd köbméter gázt ad el Magyarországon, míg az ország teljes gázfelhasználása 14-15 milliárd köbméter).

A közüzemi szerződés bármikor felmondható, de a folyamatot célszerű minél előbb elkezdeni, hiszen az október végéig kilépési szándékukat bejelentő fogyasztók legkorábban jövő év február 1-jével vehetik először igénybe a versenypiaci földgázszolgáltatást. A kilépés bejelentésekor a fogyasztónak már nyilvántartásba vett, feljogosított fogyasztónak kell lennie. Az viszont már a gázelosztó feladata, hogy új fogyasztója gázóráját távleolvashatóvá tegye. A piacra kilépőnek szüksége lesz rendszerhasználati (tárolási, szállítási, elosztási) szerződésekre és gáztároló-kapacitásokra is, amelyek lekötésében és leszerződésében a gázkereskedő segítséget tud nyújtani.

Ha viszont kilépett, akár éven belül is válthat kereskedőt, s lehet egyszerre több szállítója is, sőt azokat versenyeztetheti is - érvel a váltás mellett Góczi István. A versenypiaci gázár gyakrabban követi a piaci mozgásokat, így legalább egy év alatt átlagosan alacsonyabb, mint a közüzemben. Egy-másfél hónap alatt is fel lehet készülni a versenypiacra való kilépésre Góczi István szerint, ha a fogyasztó látja a következő 10-15 hónap gázigényét, napi, heti gázfogyasztását, és megfelelő, teljes körű tanácsadásban részesül kijelölt kereskedője által.

A versenypiacot választó fogyasztónak azonban szükséges minél alaposabban tájékozódnia. Ennek egyik oka, hogy teljesen eltérő a versenypiaci és a közüzemi gáz vásárlásának a kockázata. Közüzemi szolgáltató még nem jutott gazdasági csődbe vagy felszámolási eljárás alá, de ez sem zárható ki a jövőben.

A versenypiaci fogyasztónak meg kell adnia a következő heti és a következő napi gázigényét. Ez az eljárás a nominálás, amely az EMFESZ-nél immár interneten is működik. Ha igényének hibahatára a š8 százalékon belül marad, a tévedésnek nincs jelentősebb anyagi következménye. A megadott gázigény utólag, de még a gáznap előtt módosítható. Ez a kötelezettség az óránként 500 köbméter feletti fogyasztókra áll, de az EMFESZ ügyvezetője reméli, hogy ez a különbség hamarosan eltűnik a közüzem és a versenypiac között.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.