BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Évi két százalékkal nő a hazai áramigény 2020-ig

Nem vár jelentős mértékű fogyasztásnövekedést a magyarországi villamosenergia-felhasználásban a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. Az országos átlagban 2 százalékra becsült éves igénynövekményből döntően nem az ipar, hanem a szolgáltatások és a lakosság veszi ki a részét. Igaz, ez nem tragédia, hiszen a termelő szférát egyre inkább a kevésbé energiaigényes, high-tech iparágak uralják.

Magyarország villamosenergia-igénye a következő másfél évtizedben éves átlagban 1,9–2,1 százalék közötti ütemben fog növekedni – áll a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. most kiadott előrejelzéséből. A következő öt évben lassabb, 1,8 százalék körüli ütemet valószínűsítenek a kutatók, akik a 2010-től induló újabb ötéves ciklusban már 2 százalék feletti emelkedést vetítenek előre. Prognózisuk szerint 2020-ban a magyar gazdaság bruttó áramigénye a jelenlegi 41,2-ről 56-57 terawattórára (TWh) bővül, ez 38 százalékos plusznak felel meg. Mindezt a bruttó hazai termék (GDP) éves átlagban 4 százalék körüli növekedése mellett produkálja majd az ország. Ehhez képest az elmúlt tíz év növekedési adata meglehetősen szerénynek mutatkozik: az 1995-ös villamosenergia-fogyasztást a tavalyi mindöszsze 13 százalékkal múlta felül. Ebben komoly szerepet játszik az energiaigényes ágazatok gyors leépülése, a villamos energiára kevésbé „éhes” szolgáltatási szektor előretörése. Ugyanebben az időszakban a gazdaság teljesítőképességét leginkább kifejező bruttó hazai termék 40 százalékkal bővült. Az egységnyi GDP előállításához szükséges árammennyiség eközben csaknem 20 százalékkal csökkent, s egyszázaléknyi GDP-növekményhez mindössze 0,3 százalékos villamosenergia-többletfelhasználás párosul. A fejlett országokban jelenleg ez a mutató mára egy százalék alá csökkent, ám a 0,5-0,8 százalékos adat még mindig messze magasabb a magyarországinál. A prognózisok szerint az Egyesült Államokban 0,4-0,5, az Európai Unióban pedig 0,6-0,7 százalék lesz az egyszázalékos GDP-növekedésre vetített többletenergia-felhasználás. A GDP-arányos villamosenergia-felhasználás gyakorlatilag a fejlett országok szintjének felel meg, sőt annál még valamivel jobbnak is mondható.
Nem olyan szép a kép azonban, amikor a hazai villamosenergia-rendszer saját fogyasztását nézzük. Utóbbi két tényező adja: egyrészt az erőművek fogyasztása, másrészt a hálózati veszteség – amelybe a természetes fizikai összetevőkön kívül az illegális vételezés is beletartozik – csak igen lassú ütemben hajlandó csökkenni. Az önfogyasztás jelenleg 7,6 százalékot tesz ki, azaz a megtermelt összes energiából ennyit nem tud hasznosítani a nemzetgazdaság. A hatékonyság a korszerű gázturbinás, távhő és áram egyidejű előállítására alkalmas kisebb helyi erőművek sorozatos üzembe állásával javulni fog ugyan, ám ez önmagában nem elegendő, tekintve a teljes hazai erőműpark kedvezőtlen kihasználtsági mutatóit. Az önfogyasztás a termelés 6,4 százalékát teszi majd ki 2020-ban.
A fogyasztás időbeni lefutása lassú kiegyenlítődést mutat. A téli csúcsfogyasztás és a nyári völgyfogyasztás egyre közelebb kerül egymáshoz, ez az erőmuvek jobb, egyenletesebb kihasználhatósága miatt kedvező hírnek tekinthető. Az utóbbi évtized tapasztalatai azt mutatják, hogy – elsősorban a légkondicionálás tömeges elterjedésével magyarázhatóan – a nyári fogyasztás magasabb ütemben nő, mint a téli. Ez így is marad 2020-ig – állítja a GKI, amely a téli felhasználásban 1,8, a nyáriban 2,1 százalékos éves szintű bővüléssel számol.
A fő felhasználási területek – azaz az ipar, a lakosság, valamint a minden más tevékenységet tömörítő tercier szektor – közötti fogyasztásmegoszlás érdemben nem változik a következő másfél évtizedben. Az ipar fogyasztása – a magasabb hozzáadott értéket képviselő s kevesebb energiát igénylő high-tech iparágak „túltengése” miatt – a következő másfél évtizedben mindössze 1,7 százalékos éves pluszt mutat. Ezzel szemben a felhasználás növekedésében a tercier szektor 2,1-2,2 százalékkal veszi ki a részét. Összetevői közül a mezőgazdaság áramigénye stagnálni látszik, az építőipar, a hírközlés és a szállítás áramfogyasztása az átlag alatt bővül, míg a kereskedelem, a költségvetési szféra igényei azt meghaladó mértékben növekednek. Önmagához képest a lakosság teljesít a legjobban – az áramkereskedők szemszögéből. A háztartásoknak ugyanis 2020-ig éves szinten átlagosan 2,3 százalékkal több villamos energiára lesz szükségük, mint most. (KB)

Az Európai Parlament várhatóan jóváhagyja a 25 tagország energetikai miniszterének azt a kissé már „felvizezett” közös javaslatát, hogy a háztartások és az ipar energiafelhasználása a következő kilenc évben minimum 9 százalékkal csökkenjen. A parlament korábban arra hajlott, hogy az Európai Bizottság javaslatát támogassa: a testület 2003-ban azt akarta, hogy az egyes tagországok takarékosságra ösztönző intézkedésekkel önkéntes alapon 11,5 százalékkal csökkentsék a villamos áram, a gáz, a fűtőolaj, az üzemanyagok felhasználását. Az energetikai miniszterek azonban az idei év elején 6 százalékra mérsékelték a célszámot, s ebből lett a legutóbbi kompromisszum eredményeképpen 9 százalék – írja az MTI-Eco. Az Európai Parlament valószínűleg a 9 százalékos irányszámot hagyja jóvá, ez nem kötelező, csupán ajánlott.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.