Világgazdaság. Az arab állam most árajánlatokat vár a hazai kereskedőktől, és a tranzakciót a tervek szerint néhány hónap alatt bonyolítaná le.
Magyarországon meglenne a szükséges árualap a grandiózus üzlethez. A piaci szereplők eddig egymillió tonna búzát exportáltak az 5,1 milliós tavalyi termésből, miközben az éves belföldi igény legfeljebb hárommillió tonnát tesz ki. A meglévő többletet a tulajdonosok ma nem elsősorban a szabadpiacon, hanem a jobb árakat kínáló uniós intervencióban kívánják eladni. Eddig több mint egymillió tonna búzát kínáltak fel az EU-nak, így a felvásárolt készlet a tavaly megvett búzával együtt elérheti a 2,5 millió tonnát. (Kukoricából még nagyobb, 4,5 milliós lehet a kétéves intervenciós mennyiség, ezért a hazai gabonafelesleg – figyelembe véve a két-három millió tonnára tehető szabadpiaci kukoricatöbbletet – megközelítheti a tízmillió tonnát is.)
Hazai szakértők ugyanakkor egyelőre semmi esélyt nem láthatnak arra, hogy a kuvaiti búzaüzlet összejöjjön. Mivel a piaci szereplőknél ekkora tételben nincs exportálható árumennyiség, elsősorban az intervenciós termény értékesítése jöhetne szóba. Orbán Imre, az Agrograin Rt. vezérigazgatója viszont a hírt kommentálva leszögezte: bár az intervenciós termény magyar tárolókban van, annak sorsáról az unió dönthet. Márpedig konkrét igény esetén Brüsszel a készleteket először ott szabadítaná fel, ahonnan a kivitel a leggazdaságosabb lenne. (Mint ismert, Magyarország versenyhátrányban van más tagországokhoz képest a tengeri kikötők hiánya miatt).
Más szakértők szerint az is nehézséget jelent, hogy az unió egymillió tonnás árumennyiséget egy-egy tagországban ritkán szabadít fel egyszerre. A kifizető ügynökségként működő Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál ma egy tavaly nyitott, 500 ezer tonnás búzakontingensre lehet pályázni, amelyből eddig 170-200 ezer tonna fogyott el. A kivitel gyorsítására pedig szükség lenne, mert egy idei közepes gabonatermés is tárolási gondokat okozhat, ha a raktárak nem ürülnek ki. Bár a Nemzeti fejlesztési terv támogatásaival az év végéig összesen 2,5 millió tonna új tárolókapacitás épülhet, ez is kevésnek bizonyulhat a raktártelítettség miatt.
Ugyanakkor további exportakadályozó tényező lehet, hogy a magyar búza drága. A hazai árszintet a tonnánként 101,31 eurós (mintegy 26 ezer forintos) intervenciós ár határozza meg, ez pedig nem versenyképes a nemzetközi árakkal. Orbán Imre szerint Kuvait a világpiacról tonnánként 130 dollárért is kaphat búzát, míg a száz euró körüli hazai árszint eleve 120 dolláros „induló árat” jelent, amelyet az adriai kikötőkig húsz-harminc dolláros fuvardíj, illetve további rakodási és tengeri szállítási költség növel.
Mint ismert, a közelmúltban több hasonló nagyságrendű gabonaszállítás lehetősége is felmerült, és azok bejelentését magas szintű kormányzati tárgyalások is megelőzték. A tavalyi nyilatkozatok szerint Kína egymillió, Oroszország fél-egy millió tonna gabona megvételére mutatott érdeklődést, de máig egyik üzletből sem lett semmi. Szakértők a kínai exportra továbbra sem látnak esélyt a jelentős szállítási költségek miatt, még ha az ázsiai ország – korábbi ígéretének megfelelően – meg is szünteti a behozatal eddigi növény-egészségügyi korlátozásait.
Az Európai Unióban az idén várhatóan 261,54 millió tonna gabonát takarítanak be, felülmúlva a tavalyi 253,20 milliót. Az EU-hoz 2004-ben csatlakozott kelet-közép-európai államok legnagyobb gabonatermelő országában, Lengyelországban az idén várhatóan 27,97 millió tonnára nő a gabonatermés az egy évvel korábbi 26,99 millióról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.