Az állását veszélyezteti az a közép- vagy felső vezető, aki nem hajlandó folyamatosan fejlődni, képezni magát, és nem ösztönzi erre a kollégáit is – állítja Szabó Péter. Az AstraZeneca Kft. HR-igazgatója állítja, a vezető beosztásban dolgozók szívesen tanulnak, életkortól függetlenül felismerik a fejlődés szükségességét. Az idősebb generáció esetében a fogékonyság jelenthet akadályt, de ezt egy ambiciózus vezető kompenzálni tudja.
Pintér Antal, az Ad Sidera Outdoor Kft. ügyvezetője szintén hangsúlyozta: a tudásbázisú világban a fejlődés egyre nagyobb elvárás egyéni, csoport- és szervezeti szinten egyaránt. A 20-as éveikben járó fiatalok minden képzést örömmel fogadnak, ugyanakkor mivel viszonylag kevés a tapasztalatuk, a tanultak gyakorlatba való átültetése nehezebben megy a számukra. Ilyen szempontból könnyebb helyzetben vannak a 30-as, 40-es éveiket taposó, elsősorban közép- vagy ritkábban felső vezetők, akik már megéltek egy-két csatát, így amit tanulnak, viszonylag gyorsan be tudják építeni a napi gyakorlatba.
A két szakember egyetért abban, hogy jó vagy rossz főnök helyett alkalmas vagy alkalmatlan főnökről lehet csak beszélni, és fél év alatt általában kiderül, hogy valaki képes-e megfelelni az elvárásoknak, amelyet a rendszeres értékelés is segít. Az AstraZeneca Kft. HR-igazgatója kiemeli: a tulajdonosok mellett a vezető minősítésében egy 360 fokos értékelésen keresztül a dolgozók is részt tudnak venni. Szabó Péter példaként említi, hogy bár cégénél 63 ezren dolgoznak világszerte, kétévente mégis végeznek olyan dolgozói felmérést, amelyben az összes munkavállaló bele tud szólni a közvetlen vezetője vagy akár a több szinttel felette dolgozó főnöke értékelésébe is. Hozzáteszi: ilyen esetekben azt is meg kell vizsgálni, hogy a vezető tevékenysége mennyire áll összhangban a vállalat jövőképével, értékrendjével és a stratégiai célokkal. Pintér Antal fontosnak tartja, hogy a vezető miként tudja a tulajdonosi elvárásokat a nagymértékben eltérő egyéni munkavállalói érdekekkel összhangba hozni. Ebben segítség lehet egy külső tanácsadó is.
A coaching hatásos képzési módszer lehet a vezetők számára, bár költséges, de intenzív fejlődést tesz lehetővé. Jó hatású a kevésbé költség- és időigényes telefonos coachig is, amely véleménye szerint Magyarországon még gyerekcipőben jár. Egy vezetőnél a tárgyi tudás fejlesztésében az e-learning is segíthet. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.