BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újraindulhat a tároló építése

Hónapokon át fennállt a veszélye, hogy csúszik a paksi atomerőmű kiégett fűtőelemei tárolójának építése. Hiányzott ugyanis a kivitelezésnél egy száztonnányi speciális ötvöző betonacél, s azt Európában már sehol sem gyártották – tájékoztatta lapunkat Száraz László, aki a generálkivitelező Vegyépszer részéről felel a hulladéktároló-beruházás lebonyolításáért.

A szóban forgó minőségű betonacélra a másfél méter magas vasbeton tárolóhoz volt szükség. Az 1995 óta folyó atomtároló-beruházás korábbi szakaszaiban az acélféleséget egy magyar gyártó szállította, ám leállt a gyártásával, mert különleges összetétele (nagy széntartalma) miatt a termék nem hegeszthető, mérete miatt pedig az építőiparnak is csak egy szűk része keresi. A tárolóépítés idei szakaszához a Vegyépszer a minőség utolsó európai gyártójától, egy lengyelországi társaságtól rendelte meg az 1200 tonna betonacélt. Az le is szállította a kért mennyiséget, de utána leállt a gyártással.

A fűtőelem-tároló építésében azonban időközben technológiát váltottak, emiatt további száz tonnára lett volna szükség a fenti acélfajtából. Hosszas tárgyalások után végül az említett lengyel cég beadta a derekát, de csak az utánrendelt 100 tonna kétszereséért volt érdemes újraindítania a gyártást.

Az ütemterv tartható; Száraz László várakozásai szerint a Vegyépszer határidőre, 2007. május 31-re adja át a beruházást. A nettó 1,274 milliárd forintos megbízás a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Társaság Kht.-tól származik. A munka első szakasza 2002-ben zárult le, ekkorra tizenegy tárolókamra készült el. A 2005-ben indult második szakaszban öt további kamrát építenek. Minden kazettában 450 tárolórúd helyezhető el.

A paksi atomerőmű pihentetőmedencéiből ötéves folyadékos hűtés után érkezik a kiégett fűtőanyag, az még így is legalább 60-70 fokosan kerül az ötvenéves tárolást szolgáló csövekbe. További hűtését természetes légáramoltatású nagy szellőzőkürtők segítik.

A nagyszabású kivitelezési munkák idei egyik legfontosabb mozzanata az volt, hogy május végén bekapcsolódott a munkába a Pintér Művek 6-8 fős szerelőcsapata is. A kecskeméti társaság gyártotta a fűtőelemek 450 tárolócsövét különleges rozsdamentes acélötvözetből, az azokat rögzítő tüskés lemezeket és tárolókamrák betöltő vasbeton fedélzetét is. Az említett minőségű speciális betonacél mellett egyébként maga a felhasznált beton is különleges összetételű. Az anyag kifejlesztésében részt vettek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem építőanyag tanszékének munkatársai is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.