Akvizíciós év az MTelekomnál
A hangalapú vezetékes szolgáltatások bevételei 2006-ban 7,8 százalékkal csökkentek 2005-höz képest, ez elsősorban az átalánydíjas csomagok elterjedésének, valamint a versenyhelyzet és a mobilhelyettesítés következtében lecsökkent előfizetőszámnak a következménye. A vezetékes internet bevételei viszont 2006-ban már 10 milliárd forinttal javulva megközelítették az 50 milliárdot. A Magyar Telekom csoport ADSL-csatlakozásainak száma december végén meghaladta az 512 ezret az egy évvel korábbi 329 ezerhez képest. Ezen belül a magasabb bevételt hozó széles sávú internetcsatlakozások aránya jelentősen megugrott. Magyarországon a múlt év végére a vezetékes széles sávú csatlakozások száma meghaladta az 572 ezret Magyarországon.
A csoport az utóbbi néhány évben a kiemelt területek között kezeli a rendszerintegrációs és informatikai szolgáltatásokat, az ebből származó bevételek tavaly több mint a másfélszeresükre gyarapodtak, elérték a 24,7 milliárd forintot. A múlt évi mutatókban már megjelenik az év folyamán vásárolt cégek (KFKI, Dataplex) konszolidációja is. Gyurcsik Attila, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője szerint a szóban forgó akvizíciókkal a cégcsoport a piacon egyedüli szereplőként komplex szolgáltatást tud nyújtani az ügyfeleknek. Hozzátette: az idén már nem lát újabb akvizíciós lehetőséget az informatikai piacon, ugyanakkor megvalósulhat a szegmensben a párhuzamos kapacitások leépítése.
A mobilszolgáltatásokból tavaly 327,3 milliárd forint forgalmat ért el a csoport, ez 14,5 százalékos növekedést jelent. Az ebből a szegmensből származó bevételek a beszámoló szerint elsősorban a Pro-M Zrt. tevékenységének köszönhetően nőttek. Az üzletágon belül a T-Mobile Magyarország 44,5 százalékos piaci részesedésével megtartotta vezető pozícióját, erősítette havidíjas ügyfeleinek az arányát, ez egy év alatt 31,6 százalékról 34,9-re javult.
Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgató az ez évi tervekkel kapcsolatban a csoport bevételi mutatóinak szinten tartását tűzte ki célul. Három területre kívánnak a jövőben nagyobb hangsúlyt fektetni: az első a szolgáltatások minőségének jelentős javítása; a második a hatékonyságnövelés, a harmadik az akvizíciók folytatása itthon és a régióban egyaránt.
A beszámoló kitér a gyanús szerződések miatt közel egy éve folyó vizsgálatra is, megállapítva, hogy ezek miatt nemcsak a 2005. évi pénzügyi jelentésekkel késtek, hanem a cég és egyes leányvállalatai a jövőben is elmulaszthatnak előírt határidőket. VG


