Szabálysértő kiegészítés
Az ítéleti indoklás kiegészítésének sem kérelemre, sem hivatalból nincs helye, mivel az eljárási törvény rendelkezései ezt nem teszik lehetővé – figyelmeztetett a Fővárosi Ítélőtábla egy jogvitában.
A per egy ügynöki szerződés kapcsán folyt a felek között. Az alperes azzal próbálta kivédeni a felperesi követelést, hogy az eljáró bíróság nem illetékes az ügyben. Sikertelenül. Ekkor kérte, hogy a bíróság egészítse ki az ítélet indoklását. Az kiegészítő ítéletében megállapította, hogy nem adott helyt az alperes illetékességi kifogásának, és a per érdemi tárgyalását követően döntött. Az alperes fellebbezést nyújtott be. Kérte a kiegészítő ítélet megváltoztatását és annak megállapítását, hogy az elsőfokú bíróság illetékessége nem állt fenn, a pert meg kell szüntetni.
A Fővárosi Ítélőtábla a fellebbezést alaptalannak találta. Leszögezte: az írásba foglalt ítélet indoklásának kiegészítő ítélettel történő kibővítése fogalmilag kizárt. Utalt a polgári perrendtartásra, amely szerint az ítélet kiegészítését bármelyik fél kérheti, ha a bíróság a kereseti kérelem vagy az ellenkérelem valamely része felől – akár fő-, akár mellékkötelezettség tekintetében – vagy a perköltségviselésről, esetleg az előzetes végrehajthatóságról nem határozott. Tévedett az elsőfokú bíróság, amikor ezt a szabályt úgy értelmezte, hogy jogszabályi lehetősége van az ítélet indoklásában foglaltak kiegészítésére – hangsúlyozta az ítélőtábla. A kiegészítés csak az ítélet olyan hiányossága esetén kerülhet szóba, amikor a döntés nem terjed ki a perben érvényesített valamenynyi követelésre. A polgári perrendtartás egy másik szabálya szerint nemcsak kérelemre nem, hanem hivatalból sem lehet kiegészíteni az indoklást. Az elsőfokú bíróság ezzel ellentétes álláspontjának érvényesülése oda vezetne, hogy kérelemre minden esetben újabb tárgyalást kellene kitűzni, és ezek függvényében az ítélet eredeti indoklását mindig ki lehetne egészíteni – fejtette ki az ítélőtábla, és a kiegészítő ítéletet hatályon kívül helyezte. KK
Új szabályok
A tb-támogatással rendelhető gyógyászati segédeszközökről (MK, 2007/7. sz.)A tb-támogatással rendelhető gyógyszerek kereskedelmi árréséről (MK, 2007/7. sz.)
Az egészségügyi szolgáltatások térítési díjairól (MK, 2007/7. sz.)
A tb-támogatással rendelhető gyógyszerek kereskedelmi árréséről (MK, 2007/7. sz.)
Az egészségügyi szolgáltatások térítési díjairól (MK, 2007/7. sz.)-->


