Az idén újabb jó évre számít a világ – mindenekelőtt az Egyesült Államok – filmipara: az első sikerek már az év elején megcsengették a kasszákat. A magyar filmgyártók is kitesznek magukért: a következő szemléig – a Magyar Mozgókép Közalapítvány számításai szerint – legalább 16 film biztosan elkészül.
A 2005-ös visszaesés után tavaly újra jó évet zárt az amerikai filmipar; csak a jegyárakból rekordnagyságú, világszerte közel 26 milliárd dollár bevételt könyvelt el, ebből 9,5 milliárdot az amerikai mozik kasszáinál hagytak a nézők. Az ágazat teljes bevételének ez azonban hozzávetőlegesen csupán az ötöde. Nagyjából ugyanekkora hányad származik a televíziós jogdíjakból, a bevétel legnagyobb részét – közel a felét – azonban a DVD-eladások hozzák. Érthető tehát, ha a kalózmásolatok terjedését megállítandó a nagy stúdiók minden követ igyekeznek megmozgatni. A DVD-piac tavaly csak az USA-ban több mint 24 milliárd dollárra rúgott, de Európában is milliárdos méretű: Németországban például elérte az 1,7 milliárd eurót. (Igaz ugyan, hogy a bővülés üteme az elemzők szerint az idén lassulni fog.)
Az idei kilátások sem rosszak. A „holtszezonnak” számító március már hozott egy nagy kasszasikert – a Frank Miller képregénye alapján készült 300 már az első hét jegyeladásai után nyereségessé vált –, de az igazi nagy dobások később következnek. Csak májusban három harmadik epizód kerül a mozikba: folytatódik a Shrek, A Karib-tenger kalózai és a Pókember is.
Nem meglepő tehát, ha a filmgyártást a befektetők is egyre nagyobb üzletnek tekintik. A fedezeti alapok és a befektetési bankok – köztük európai pénzintézetek, mint a Deutsche Bank vagy a Dresdner Kleinwort – tavaly az elemzői becslések szerint a teljes hollywoodi büdzsé körülbelül egyharmadát állták, ez körülbelül ötmilliárd dollárt jelent.
A költségek évek óta lényegében változatlanok. A nagy amerikai stúdióknál egy film az elmúlt három évben egyaránt átlagosan százmillió dollárból készült el, a költségvetésből a marketing valamivel több mint egyharmados szeletet hasított ki.
A magyar filmek költségvetése a nagy testvérekének mindössze egy-két százaléka. Pozsgai Zsolt Csendkút című, az 56 Petőfijeként emlegetett Gérécz Attila életét feldolgozó filmje például 230 millió forintból készül. Ötvenhatos eseményeknek állít emléket Szomjas György Nap utcai fiúk című alkotása is; Mundruczó Kornél pedig – másfél millió euróból – befejezi az eredeti főszereplő, Bertók Lajos halála miatt félbehagyott Deltát. A készülő filmek között van Török Ferenc Overnight és Dettre Gábor Romazsaru című alkotása, és várhatóan szeptemberben kerül mozikba a Tüskevár, amelynek forgatása már 2004-ben megkezdődött, az anyagi keretek kimerülése miatt azonban csak hosszú kihagyás után folytatódhatott.
A Box Office Mojo szerint mintegy 60 millió dollárból készült film és Leonidasz király nyomdokaiba a Warner Bros reményei szerint a Tini nindzsa teknőcök lépnek.
A Box Office Mojo szerint mintegy 60 millió dollárból készült film és Leonidasz király nyomdokaiba a Warner Bros reményei szerint a Tini nindzsa teknőcök lépnek.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.