A sürgető reformok kapcsán a vezérigazgató hangsúlyozta: a július 1-jei teljes áram- és gáz-piaci nyitás idejére minden fogyasztó számára meg kell teremteni az energiahordozó-vásárlás feltételeit. Szakítani kell a piackorlátozó és -torzító hatású hoszszú távú áramvásárlási szerződésekkel a villamosenergia-termelők és vevőik között. Akadályozza a szabadpiaci mozgásokat az is, hogy egy-egy nagy cég uralja áram- és földgáz-nagykereskedelmünket, az MVM Zrt. és az E.On Földgáz Trade Zrt. A Magyar Energiahivatalnak és a Gazdasági Versenyhivatalnak ki kell dolgoznia az uniós direktíváknak is eleget tevő energia-piaci modellt.
Az energiahatékonyság kapcsán a vezérigazgató rámutatott, hogy a magyarországi háztartások átlagos hőigénye – részben a korszerűtlen épületek miatt – körülbelül 70 százalékkal magasabb az EU15-énél, s 275 százalékkal több annál, mint amennyire a legkorszerűbb fűtési technikák mellett szükség lenne. Értelemszerűen javítani kell az erőművek hatékonyságát is.
Ellátásbiztonságunk fő problémája az erős gázfüggőség, ezért kimondottan jó, hogy stratégiai készletek létrehozásáról hatá-roztunk. Mindazonáltal Claude Mandil szerint meg kell gondolni, hogy a stratégiai tároló nem valósítható-e meg a most tervezettnél költséghatékonyabb módon. (A gazdasági tárca által felállított energiabizottság a múlt év végén azt javasolta, hogy a biztonsági gázt ne külön tárolóban, hanem a meglévő, esetleg bővítendő kereskedelmi tárolókban különítsék el, éppen gazdaságossági megfontolásból – a szerk.)
Az IEA első embere fontosnak tartja a gázbeszerzés diverzifikálását is. Úgy látja, Magyarországnak egyelőre a költséges, de ígéretes cseppfolyós földgázra, az orosz gázt hozó Kék Áramlat vezetékre és a közép-ázsiai gázra létesítendő Nabucco projektre egyaránt összpontosítania kell. Ugyanakkor tudott, hogy az LNG-terminál építése még erősen nyitott, nem készítették elő kellően a Nabucco-beruházást sem, s bár a Kék Áramlat túlsó végén bőséges orosz készletek vannak, a Gazprom nem költ eleget a kitermelés növelésére. Ráadásul ez a gáz nem gazdagítja beszerzési forrásainkat.
Gázfüggőségünket csökkentheti, hogy a magyarországi ipar, ahol lehet, gázról olajtermékre vált (az olajat olcsóbb is tárolni), s hogy növeljük villamosenergia-termelésünket. Claude Mandil jó döntésnek tekinti a paksi atomerőmű élettartam-hosszabbítási törekvését, de úgy látja, más forrásokat, például a vízenergiát is ki kell használni. A kedvezőbb energiamix mellett továbbra is elsődleges az energiahatékonyság: attól az energiától nem függünk, amit be sem kell szereznünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.