Szaúd-Arábia nyugati tanácsadó cégeket bízott meg azzal, hogy felülvizsgálják a The Line (A vonal) nevű projektet. Az áttekintés célja annak értékelése, hogy mennyire megvalósíthatók a jelenlegi tervek.
A tanácsadók feladata, hogy megvizsgálják a tervezet realitását, és szükség esetén módosításokat javasoljanak, miközben Rijád felülvizsgálja a szokatlan város költségvetését. A Bloomberg emlékeztet: a település egyetlen épület lenne, amely két 500 méter magas és 200 méter széles, tükörborítású, párhuzamos felhőkarcolóból állna, amely a Vörös-tengertől Tabúk városáig húzódna, 170 kilométer hosszan.
A létesítmény kilencmillió embernek adna otthont, és olyan metró vagy vasút kötné össze a két végét, amely 20 perc alatt megtenné az utat. A tervek szerint teljes mértékben önellátó lenne, és megújuló energiával működne, valamint mesterséges intelligencia segítségével optimalizálnák a szolgáltatások minőségét.
Bár az építkezés tavaly megkezdődött, a projekt késésekkel és méretezési problémákkal néz szembe. Több kritika is megfogalmazódott a várossal kapcsolatban: a bírálók úgy vélik, hogy a megalomán tervek megvalósíthatatlanok, és egyelőre nem létező technológiával képzelik el a kivitelezést.
Szaúd-Arábia például 80 százalékban élelmiszerimportra szorul, így a kritikusok szerint nehezen elképzelhető, hogy a város önellátó lehetne. A projektet támadták a környezetre való hatásai miatt, továbbá azért is, mert erőszakkal kitelepítették az ott élő törzseket. Ráadásul a sivatagi hőmérséklet miatt rengeteg energia kell majd a létesítmények hűtéséhez.
Azt sem tudni, hogy miért számítana vonzó lakhelynek a lineáris okosváros. A települések hagyományos alakja ugyanis nem vonal, ami jobb hozzáférhetőséget, változatos funkciókat és élhetőbb környezetet eredményezett.
Szaúd-Arábia évek óta a gazdaság több lábra állításán dolgozik, hogy függetlenedjen az olajeladásoktól. Ennek elérésére megalkotta a Vízió 2030 programot, amelynek keretében rengeteget költ a turizmus népszerűsítésére, valamint a videójáték-iparba és a filmgyártásba is befektetett.
A Vízió 2030 részeként meghirdették a Neom nevű projektet, ami több létesítményt foglal magában az ország északnyugati részében, Tabúk tartományban. A The Line mellett része lenne:
Szaúd-Arábia gazdasága tavaly 1,3 százalékkal nőtt, a nem olajipari tevékenységek 4,3 százalékkal bővültek, míg az olajszektor 4,5 százalékkal zsugorodott. A nem olajipari export 2024-ben elérte a rekordot jelentő 137,29 milliárd dollárt, ami 13 százalékos növekedés az előző évhez képest.
A növekedést a feldolgozóipar (különösen a petrolkémia és a műanyagipar), a reexport, a turizmus, az IT és a pénzügyi szolgáltatások hajtották. Az adatok alapján Rijád egyre sikeresebb abban, hogy a jövőben függetlenedjen a fekete aranytól, de ez jelenleg nem a megalomán projekteknek köszönhető.
Újraindult a dubaji mesterséges szigetek építése
Dubaj világszerte a luxus és a gazdagság szinonimájának számít, a város néhány évtized alatt hatalmasat fejlődött. Azonban a több mint húsz éve meghirdetett mesterséges szigetek közül csak a Pálma-sziget lett sikeres, a többi projekt késik, míg a Világ-szigetcsoport kudarcba fulladt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.