Az uniós klímavédelmi erőfeszítésekkel összefüggésben az elektromos energia tárolásának lehetőségei egyre nagyobb figyelmet kapnak Európában. Az energiatárolás fontos szerephez juthat a villamosenergia-szektor dekarbonizációjában, mivel elősegítheti a megújuló források integrációját a szélerőművek, naperőművek által termelt energiamennyiség kiegyenlítésével.
A megújulók jelentős részénél a megtermelt energia mennyisége az időjárás függvénye, a fogyasztás viszont követhet ettől teljesen eltérő mintát is, ami a teljes villamos hálózatot instabillá teheti. A villamos energia tárolásával a termelésnek nem kell folyamatosan a fogyasztáshoz alkalmazkodnia, és nem kell a megújulóenergia-termelőket sem leszabályozni, ami egyébként csökkenti a hatásfokukat és a megtermelt energia mennyiségét.
A fejlesztés lehetővé teszi, hogy a hálózat még több megújuló alapú energiatermelésből származó villamos energiát tudjon fogadni. A beruházás hosszú távon járul hozzá az energiaellátás minőségének növeléséhez.
Az új hálózati integrált tárolókat az alábbi területekre telepítették le:
Az egységek együttes teljesítménye 4,5 megawatt, névleges villamosenergia-tárolási kapacitásuk pedig 15,88 megawattóra. (Egy megawattóra kapacitás nagyságrendileg 160 háztartást lenne képes ellátni egy órán keresztül.) A tárolók száz százalékban támogatásból épültek, és nem képezik részét semmilyen kereskedelmi rendszernek, vagyis kívülre nem értékesítenek és kívülről nem fogadnak energiát.
A berendezések lítiumion-akkumulátorokból állnak. A betárolás a megújuló energiák – elsősorban a napelemek, naperőművek – termelési csúcsán történik, a kitárolást pedig jellemzően a háztartási fogyasztás csúcsát jelentő esti órákban végzik, vagyis akkor, amikor a napelemek már leálltak. A tárolók távvezérléssel működnek, és egyenként legalább két középfeszültségű hálózatra csatlakoztathatók, ami növeli a kiegyenlítésben játszott szerepüket.
Nagyobb energiamennyiség kezelésére azonban ez a műszaki megoldás kevésbé alkalmas – egyrészt azért, mert hosszabb idejű tárolás esetén energiaveszteséggel kell számolni, másrészt azért, mert fajlagosan drága. Ahhoz, hogy a teljes hálózaton akkumulátorok segítségével végezzék a feszültségingadozások kiegyenlítését, ezres nagyságrendben kellene olyan konténeregységeket telepíteni, amelyeknek darabaja – ahogyan azt a mostani fejlesztésnél is láthattuk – egymilliárd forintba kerül.
Péli Balázs szerint az energiagazdálkodás és ezen belül a kiegyenlítési probléma kezelése éppen ezért nem lehet egykulcsos,
nem szerencsés, ha a társadalom beleszeret egy-egy megoldásba.
Kellenek a napelemek és az általuk megtermelt többletenergia, de az évszakváltáskor fellépő nagyobb energiaigény kielégítésében már nem az erős ciklikusságot felmutató megújulók, hanem a kombinált ciklusú erőművek termelése jelentheti a megoldást. A szakember szerint
az energiatárolásban és -szállításban a hidrogén is értelmes megoldás lehet, ám ehhez a jelenlegieknél sokkal szigeteltebb, sokkal tömörebb tartású hálózatokra van szükség.
Ráadásul a háztartási készülékek sincsenek felkészítve a hidrogén elégetésére, így ott is komoly változtatásokat kell véghezvinni, ha ez az irány valóban beélesedik. Az EU által kigondolt zöldítés végrehajtáshoz, a fogyasztók által is termelt megújuló energiák okozta anomáliák rendszerszerű orvoslásához pedig az eredendően fogyasztásra tervezett villamos hálózatok fejlesztését sem lehet majd megkerülni.
A megújuló energiák villamos hálózatokon történő megjelenése miatt Európában mindenütt számolni kell kapacitásproblémákkal. Egy uniós tanulmány szerint ahhoz, hogy a hálózat alkalmas legyen a célul tűzött zöldítés miatt fellépő, ciklikusan megjelenő energiatöbblet kezelésére, évenként 67 milliárd eurót kellene fejlesztésre fordítani. Szakértői becslések szerint ez Magyarország esetében 300-500 millió forintos fejlesztést igényelne.
A múlt heti vihar legsúlyosabban Debrecent és környékét érintette, délkeleti részén egy nagyfeszültségű oszlop is kidőlt. Ez jelentős háztartási fogyasztói kiesést eredményezett, a Déli Ipari Park villamos ellátásában – köszönhetően az új 132 kilovoltos rendszernek – nem volt kiesés. A kidőlt oszlop helyettesítését ideiglenes jelleggel megoldották, ám az emiatt érintett Debrecen-Létavértes alállomás, illetve az oszlop teljes helyreállítása még másfél hónapot igényel. Összességében az Opus Titásznak a vihar miatt mintegy egymilliárd forintos kára keletkezett, ennek fedezetét a cég felelősségbiztosítása adhatja. A lakosságot érintő áramkimaradások esetleges kompenzálásáról pedig az Energia Hivatal hivatott dönteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.