BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Többesélyes az energiapiac

Jórészt azonos energiapiaci célok elérését – diverzifikált import, stabil ellátás, takarékos, hatékony és környezetkímélő felhasználás, és persze liberalizált kereskedelem – nevezték fontosnak a Figyelő hetilap tegnapi konferenciáján előadó gazdasági szakemberek és politikusok, ám a megvalósítás más-más útját tartották üdvözítőnek. A rendezvényen azonban a nézeteknek az a sokszínűsége tükröződött, ami egyébként is jellemzi a hazai döntéseket az energia kérdésében.

Ezt mutatja, hogy bár a kormány tegnap elfogadta a villamosenergia-törvény (Vet.) javaslatát, mégsem a tegnapelőtt aláírt változatot tárgyalja majd meg a parlament, hanem annak egy még tovább csiszolandó, kiegészítendő változatát. Hasonlóan készen van az áramtörvényhez szorosan kapcsolódó 2007–2030 közötti energiapolitika, de még nem publikus, mert – mint Felsmann Balázs, a GKM államtitkára a konferencián elmondta – óriási felelősség, hogy milyen szövegezéssel kerül nyilvánosságra.

Az anyag kritikus pontja például, hogy mekkora szerepe legyen az atomenergiának, menynyire ingadozhatnak az áramárak, lehetnek-e regionális árak, mi legyen a hosszú távú áramvásárlási szerződésekkel, milyen engedélyezéspolitikát lehet érvényesíteni az erőművekkel szemben, különös tekintettel gázimportfüggőségünkre, vagy hogy az EU megnyilvánulásait politikai deklarációnak vagy vezérlő elvnek tekintsük-e.

A legnagyobb nézetkülönbség gázimportfüggőségünk csökkentésének módja körül alakult ki. Igor Szavolszkij orosz nagykövet úgy véli, már a kérdésfeltevés sem jó, szerinte az ellátásbiztonságot kell előtérbe helyezni. Nem szabad elfelejteni, hogy a gázipar nagyon beruházásigényes, s hogy 30-50 évre előre kell tervezni. A termelő és a vevő együttműködésének fontosságát hangsúlyozva leszögezte: tény, Oroszországnak megvan az a természetes előnye, hogy energiát termel. Gyürk András (Fidesz) – nem elutasítva az együttműködést – inkább az orosz érdekektől független Nabucco vezeték megépülésében bízik, Olajos Péter (MDF) a zöldtechnológiák felfuttatásában, Szent-Iványi István (SZDSZ) pedig a cseppfolyós földgáz importjában. „Túl fontos dolog az energia ahhoz, hogy a politikusok elbohóckodjanak vele. Bízzuk a dolgot a vállalkozásokra” – jelentette ki Podolák György (MSZP).

Felmérés

A Mol az ExxonMobil leányvállalatával, az Essóval méri fel a magyarországi nem hagyományos gázkészletek felszínre hozásának lehetőségét.

Az eredmények függvényében döntenek az együttműködés folytatásáról. Az ilyen típusú kutatási projektek rendkívül költségesek, a termelés gazdaságossága pedig kockázatos a magyar olajcég tőzsdei bejelentése szerint.

A projekthez az ExxonMobil adja széles körű tapasztalatát, technológiáját és know-how-ját, a Mol helyi geológiai ismereteit és operációs tapasztalatait.

Az eredmények függvényében döntenek az együttműködés folytatásáról. Az ilyen típusú kutatási projektek rendkívül költségesek, a termelés gazdaságossága pedig kockázatos a magyar olajcég tőzsdei bejelentése szerint.

A projekthez az ExxonMobil adja széles körű tapasztalatát, technológiáját és know-how-ját, a Mol helyi geológiai ismereteit és operációs tapasztalatait.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.